E-cigarete zasnovane na mahunama sa većim nikotinom verovatnije izazivaju nepravilan rad srca

E-cigarete zasnovane na mahunama sa većim nikotinom verovatnije izazivaju nepravilan rad srca

S početkom nove godine, pušači i vaperi su možda odlučili da prestanu ili smanje naviku kako bi poboljšali svoje zdravlje. Međutim, oni će možda želeti da budu oprezni ako njihova strategija uključuje prelazak sa cigareta na e-cigarete, koje neki smatraju manje štetnom alternativom.

Nova studija sa Univerziteta u Luisvilu (UofL) pokazuje da nikotin u određenim vrstama e-cigareta može biti štetniji od drugih, povećavajući rizik od nepravilnih otkucaja srca ili srčanih aritmija.

Popularna tvrdnja je da je nikotin u e-cigaretama relativno bezopasan, dok aditivi i proizvodi sagorevanja u velikoj meri predstavljaju štetu tradicionalnih cigareta. Istraživanje UofL, koje je testiralo efekte e-cigareta sa različitim vrstama i dozama nikotina na životinjskim modelima, pokazalo je da oblik nikotina sadržan u e-cigaretama na bazi mahuna, soli nikotina, dovodi do srčanih aritmija, posebno pri većim dozama.

U studiji objavljenoj u časopisu Istraživanje nikotina i duvana, istraživači su uporedili varijabilnost otkucaja srca i otkucaja srca kod miševa izloženih vape aerosolima koji sadrže različite vrste nikotina.

Aerosoli su sadržavali ili nikotin u slobodnoj bazi, koji se koristio u starijim tipovima e-cigareta; soli nikotina, koje se koriste u Juul i drugim e-cigaretama na bazi mahuna; ili racemski slobodni nikotin, simulirajući nedavno popularizovani sintetički nikotin; a njihovi efekti su upoređeni sa aerosolima e-cigareta bez nikotina ili sa vazduhom. Pored toga, istraživački tim je vremenom isporučio sve veće koncentracije nikotina, od 1% do 2,5% do 5%.

Soli nikotina su indukovale srčane aritmije snažnije od nikotina sa slobodnim bazama, a srčane aritmije su se povećavale sa višim koncentracijama nikotina.

„Ovo sugeriše da je nikotin štetan za srce i suprotstavlja se popularnim tvrdnjama da je sam nikotin bezopasan“, rekao je Aleks Karl, docent na Odseku za fiziologiju UofL-a, koji je vodio studiju. „Naši nalazi pružaju nove dokaze da tip i koncentracija nikotina modifikuju štetne kardiovaskularne efekte aerosola e-cigareta, što može imati važne regulatorne implikacije.“

Studija je takođe otkrila da viši nivoi soli nikotina povećavaju aktivnost simpatičkog nervnog sistema, poznatu i kao odgovor bori se ili beži, stimulišući isti receptor koji je inhibiran beta-blokatorima, lekovima za srce koji se prepisuju za lečenje srčanih aritmija. . U autonomnom nervnom sistemu, simpatička dominacija povećava odgovor na borbu ili bekstvo u telesnim funkcijama, uključujući broj otkucaja srca.

„Nikotin u e-cigaretama izaziva nepravilne otkucaje srca (aritmije) na način koji zavisi od doze stimulišući sam receptor za koji su mnogi lekovi za srce dizajnirani da inhibiraju“, rekao je Karl.

Nalazi zaključuju da udisanje aerosola e-cigareta iz e-tečnosti koje sadrže nikotin može povećati kardiovaskularne rizike izazivanjem simpatičke dominacije i srčanih aritmija.

Ovaj rad je deo sve većeg broja istraživanja o potencijalnoj toksičnosti i zdravstvenim uticajima e-cigareta o kojima izveštava Američko udruženje za srce za regulaciju i zavisnost od duvana, za koje UofL služi kao vodeći institut.

Prethodno istraživanje tima pokazalo je da izloženost aerosolima e-cigareta koji sadrže određene arome ili rastvarače izaziva ventrikularne aritmije i druge nepravilnosti provodljivosti u srcu, čak i bez nikotina, što je navelo Karla da spekuliše da aritmije možda nisu rezultat samog nikotina, ali i ukusima i rastvaračima uključenim u e-cigarete.

Istraživači su zaključili da ako se ovi rezultati potvrde kod ljudi, regulacija soli nikotina kroz minimalne pH standarde ili ograničenja kiselih aditiva u e-tečnostima može ublažiti rizike po javno zdravlje od vapinga.

Međutim, čak i bez regulatornih promena, istraživanje sugeriše da korisnici mogu smanjiti potencijalnu štetu tako što će se odlučiti za e-cigarete sa slobodnim nikotinom umesto nikotinskih soli ili korišćenjem e-cigareta sa nižim sadržajem nikotina.