Nova studija objavljena u American Journal of Infection Control pokazuje upotrebu jednostavnog protokola za prevenciju infekcija pre operacije da bi se sprečile opasne post-hirurške infekcije. Istraživači su obavili ovo istraživanje u Medicinskom centru Univerziteta Soroka u Izraelu.
Infekcije hirurškog mesta (SSI) su vrsta infekcije povezane sa zdravstvenom zaštitom sa smrtonosnim posledicama za neke pacijente. Prema najnovijim podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, u SAD je 2015. bilo više od 110.000 SSI povezanih sa stacionarnim operacijama. Ove infekcije dovode do visoke stope morbiditeta i mortaliteta, sa procenjenim rizikom od smrti pacijenta kao čak 11 puta veći od normalnog. SSI takođe imaju veoma veliko finansijsko opterećenje, sa prosečnim boravkom u bolnici produženim za skoro 10 dana i procenjenim 20.000 dolara dodatnih troškova hospitalizacije po pacijentu.
Postoji veliki broj preporučenih protokola koji pomažu u sprečavanju SSI, ali nedostatak usaglašenosti pacijenata, visoki troškovi i otpornost na bakterije mogu smanjiti njihovu korisnost i efikasnost. U ovoj novoj studiji, istraživači su imali za cilj da procene rezultate protokola dizajniranog da smanji SSI kroz poseban fokus na patogen Staphilococcus aureus. Pristup je uključivao pre-hiruršku intranazalnu primenu povidon-joda i kožnu antisepsu korišćenjem hlorheksidin glukonata (CHG).
Studija je uključivala 688 odraslih pacijenata koji su imali artroplastiku kuka ili kolena ili operaciju kičme u Univerzitetskom medicinskom centru Soroka između februara 2018. i oktobra 2021. Njihovi rezultati su upoređeni sa retrospektivnom kohortom pacijenata iz 2016. i 2017. lečeni pre povidon-jodne komponente protokola. je sprovedeno. Ishodi pacijenata praćeni su 90 dana nakon operacije.
Primena ove intervencije pre operacije pomogla je u rešavanju širokog izazova u zdravstvenoj zaštiti, da je oko 30% populacije kolonizovano sa S. aureusom bez ispoljavanja simptoma. Pre-hirurški protokol je uspešno iskorenio S. aureus kod skoro 40% pacijenata za koje je utvrđeno da već sadrže patogen.
Ovo je posebno važno za ishode pacijenata, jer su istraživači otkrili da je prisustvo S. aureus u toku dana nakon operacije povezano sa trostrukim rizikom od razvoja SSI. Sve u svemu, studija je pokazala značajno smanjenje teških SSI među pacijentima koji su primili noviji protokol.
„Naša studija jasno pokazuje da možemo sprečiti infekcije na mestu hirurške intervencije i zaštititi pacijente korišćenjem jednostavne pre-hirurške nazalne primene povidon-joda u kombinaciji sa standardnim kupanjem CHG“, rekla je Lisa Saidel-Odes, MD, specijalista za infektivne bolesti. u Univerzitetskom medicinskom centru Soroka i glavni autor rada. „Primetili smo da je protokol najefikasniji u slučajevima sa malo prisutnog S. aureus i sugerišemo da bi dodatna primena povidon-joda mogla biti potrebna za pacijente sa većom kolonizacijom nosa.“
„Ova studija pokazuje moć primene široko dostupnih antiseptika za smanjenje SSI i poboljšanje bezbednosti pacijenata“, rekla je Tania Bubb, Ph.D., RN, CIC, FAPIC, predsednik APIC-a 2024. „Rezultati su ohrabrujući ne samo zato što je režim efikasan u smanjenju SSI, već i zato što je jednostavan za implementaciju i izbegava rizik od rezistencije na antibiotike.“