Nije sasvim razumljivo kako Alchajmerova bolest počinje ili uzima maha, ali se smatra da zamršeni tau proteini u mozgu igraju ključnu ulogu – a novo istraživanje baca svetlo na razornu štetu koju ovi proteinski spletovi mogu da izazovu.
Što više znamo o tome kako ovi proteini funkcionišu u mozgu pogođenom Alchajmerovom bolešću, to bolje možemo usmjeriti napore da pronađemo efikasan tretman za bolest i druge tauopatije (neurodegenerativni poremećaji uzrokovani tau zapletima).
Tim sa Univerziteta Virdžinije pažljivo je pogledao moždano tkivo ljudi koji su umrli od Alchajmerove bolesti, kao i moždano tkivo miševa uzgajanih da razviju sličnu bolest, kako bi identifikovali efekte tau proteina.
„Druge laboratorije su uradile mnogo fantastičnih istraživanja kako bi saznale kako se toksični tau širi od neurona do neurona u mozgu, ali vrlo malo se zna o tome kako tačno ovaj toksični tau oštećuje neurone, i to pitanje je motivacija za naš novi rad. “, kaže biolog Džordž Blum.
Istraživači su otkrili da tau oligomeri – nakupine proteina koje su manje od zapetljaka koji se na kraju razviju – oštećuju strukturu jezgara unutar neurona, uzrokujući da se sami savijaju.
To će onda verovatno promeniti genetsku obradu u neuronima, prema timu koji stoji iza studije. Iako je ova vrsta raspada jezgara ranije bila povezana sa Alchajmerom, do sada nije bilo jasno šta ga uzrokuje.
„Naše otkriće da tau oligomeri menjaju oblik jezgra dovelo nas je do sledećeg koraka – testiranja ideje da su promene u ekspresiji gena uzrokovane promenom nuklearnog oblika“, kaže Blum.
„To je upravo ono što smo videli za mnoge gene, a najveća promena je da sam gen za tau povećava svoju ekspresiju skoro trostruko. Tako loš tau može prouzrokovati da neuroni naprave više lošeg taua – to bi bilo kao snežna gruda koja se kotrlja nizbrdo. “
Sledeći korak je istraživanje preciznih bioloških mehanizama koji znače da tau oligomeri izazivaju ovo oštećenje, a odatle remete normalno funkcionisanje moždanih ćelija i mozga u celini.
Na neki način, tau oligomeri su prekursori tau proteina, što sugeriše da bi zaustavljanje ove vrste nagomilavanja proteina takođe moglo zaustaviti Alchajmerovu bolest – ali će nam trebati mnogo više istraživanja pre nego što stignemo do te tačke.
„Ovde opisani toksični tau se zapravo oslobađa iz neurona, tako da ako možemo da shvatimo kako da ga presretnemo kada lebdi u mozgu van neurona, koristeći antitela ili druge lekove, možda bi bilo moguće usporiti ili zaustaviti napredovanje Alchajmerove bolesti. bolesti i drugih tauopatija“, kaže Blum.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Alchajmerova bolest i demencija.