Novorođenčad u Švedskoj neopravdano dobijaju antibiotike zbog sumnje na sepsu. Ovo je prema studiji Univerziteta u Geteborgu na više od milion novorođenčadi. Uprkos značajnom smanjenju stope sepse u grupi, upotreba antibiotika se nije smanjila.
Studija je objavljena u časopisu JAMA Netvork Open i zasnovana je na podacima o novorođenčadi u Švedskoj od 2012. do 2020. Studija obuhvata više od milion novorođenčadi sa gestacijskom dobom većom ili jednakom 34 nedelje.
Treba istaći da studija pokazuje relativno nisku upotrebu antibiotika kod novorođenčadi u Švedskoj tokom prve nedelje života, uz održavanje niske stope morbiditeta i mortaliteta od sepse, u poređenju sa drugim zemljama.
Međutim, istraživači tvrde da je nivo lečenja i dalje neopravdano visok. Uprkos tome što je učestalost sepse kod novorođenčadi u Švedskoj tokom perioda istraživanja prepolovljena, nije bilo značajnih promena u upotrebi antibiotika.
Johan Gillensvard je student na Sahlgrenska akademiji na Univerzitetu u Geteborgu, pedijatar u okružnoj bolnici Rihov u Jončepingu i jedan od pokretača studije.
„Nalazi sugerišu da se veliki broj novorođenčadi leči antibioticima bez sepse i da postoji potencijal da se smanji upotreba antibiotika. Teret lečenja je previsok u poređenju sa brojem slučajeva i stopom mortaliteta od sepse“, kaže on.
U osnovnom materijalu sa podacima o više od milion novorođenčadi evidentirano je 647 slučajeva rane sepse, od kojih je 9 bilo sa smrtnim ishodom. To odgovara 0,63 slučaja sepse na 1.000 novorođenčadi godišnje. Tokom perioda istraživanja od 2012. do 2020. godine, stopa je pala sa 0,74 na 0,34 slučaja na 1.000 novorođenčadi godišnje.
Sepsa, koja se ponekad naziva trovanjem krvi, je potencijalno opasno po život stanje uzrokovano odgovorom imunog sistema na infekciju. Organi kao što su srce, pluća, mozak i bubrezi mogu biti pogođeni i lečenje se mora započeti odmah.
Antibiotici, pak, remete normalnu bakterijsku floru, koja je osetljiva kod novorođenčadi, a posebno kod prevremeno rođenih beba. Prekomerna upotreba antibiotika takođe povećava rizik da postanete nosioci bakterija otpornih na antibiotike.
„Ono što bi potencijalno moglo da smanji nepotrebnu upotrebu antibiotika je kontinuirani skrining novorođenčadi sa faktorima rizika za infekciju, ali bez simptoma. U slučajevima sumnje na sepsu, period lečenja antibiotikom može se skratiti ako se sumnja značajno smanji i hemokulture ostanu negativne“, rekao je on. kaže Johan Gilensvard.
„Smernice za upotrebu antibiotika kod novorođenčadi moraju se kontinuirano procenjivati kako bi se optimizirala ravnoteža između efikasne nege sepse i minimiziranja nepotrebnog tretmana antibiotikom kako bi se poboljšalo dugoročno zdravlje“, zaključuje on.