Studija sugeriše da bi se lek protiv raka mogao koristiti za ciljanje proteinske veze koja podstiče Parkinsonovu bolest

Studija sugeriše da bi se lek protiv raka mogao koristiti za ciljanje proteinske veze koja podstiče Parkinsonovu bolest

U studijama sa genetski modifikovanim miševima, istraživači Johns Hopkins Medicine kažu da su identifikovali potencijalno novu biološku metu koja uključuje Aplp1, protein na površini ćelije koji pokreće širenje alfa-sinukleina koji izaziva Parkinsonovu bolest.

Nalazi, objavljeni 31. maja u Nature Communications, otkrivaju kako se Aplp1 povezuje sa Lag3, još jednim receptorom ćelijske površine, u ključnom delu procesa koji pomaže u širenju štetnih proteina alfa-sinukleina u moždane ćelije. Te nakupine proteina su obeležja Parkinsonove bolesti.

Istraživači kažu da je Lag3 već meta kombinovanog leka protiv raka koji je odobrila američka Uprava za hranu i lekove (FDA) koji koristi antitela da „nauči“ ljudski imuni sistem šta da traži i uništi.

„Sada kada znamo kako Aplp1 i Lag3 interaguju, imamo novi način da razumemo kako alfa-sinuklein doprinosi progresiji Parkinsonove bolesti“, kaže Ksiaobo Mao, dr, vanredni profesor neurologije na Univerzitetu Džon Hopkins Medicinski fakultet i član Instituta za ćelijsko inženjerstvo.

„Naši nalazi takođe sugerišu da bi ciljanje ove interakcije sa lekovima moglo značajno usporiti napredovanje Parkinsonove bolesti i drugih neurodegenerativnih bolesti.“

Mao je vodio istraživanje zajedno sa Tedom Dosonom, doktorom nauka, Leonardom i Madlin Abramson, profesorom neurodegenerativnih bolesti na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins i direktorom Instituta za ćelijsko inženjerstvo Džons Hopkins, Valinom Doson, dr. D. i Hanseok Ko, dr., profesori neurologije na medicinskom fakultetu i članovi Instituta za ćelijsko inženjerstvo.

Dugogodišnje studije su pokazale da spajanjem i formiranjem proteinskih naslaga, pogrešno savijeni proteini alfa-sinukleina putuju od moždane ćelije do moždane ćelije, ubijajući one koji su odgovorni za proizvodnju neurotransmitera zvanog dopamin, i uzrokujući da Parkinsonova bolest napreduje kroz tip „programiranog „ćelijska smrt koju su identifikovali istraživači Džonsa Hopkinsa. Proces, parthanatos (od grčke reči za „smrt“), dovodi do oštećenja kretanja, emocionalne regulacije i razmišljanja.

Veza Aplp1 sa Lag3 na površini ćelije omogućava zdravim moždanim ćelijama da apsorbuju putujuće nakupine alfa-sinukleina, što dovodi do smrti ćelije, kažu istraživači.

U studijama na miševima objavljenim 2016. i 2021. godine, tim Maoa i Dosona identifikovao je ulogu Lag3 u vezivanju sa proteinima alfa-sinukleina, uzrokujući širenje Parkinsonove bolesti. Međutim, te studije su pokazale da je drugi protein delimično odgovoran za ćelijsku apsorpciju pogrešno savijenog alfa-sinukleina.

„Naš rad je ranije pokazao da Lag3 nije jedini protein ćelijske površine koji je pomogao neuronima da apsorbuju alfa-sinuklein, pa smo se u našim najnovijim eksperimentima okrenuli Aplp1“, kaže Valina Doson.

Da bi utvrdili da li je Aplp1 zaista doprineo širenju štetnih proteina alfa-sinukleina, istraživači su koristili liniju genetski modifikovanih miševa kojima nedostaju Aplp1 ili Lag3 ili oba Aplp1 i Lag3. Kod miševa bez Aplp1 i Lag3 apsorpcija ćelija štetnog proteina alfa-sinukleina opala je za 90%.

Nakon što su miševima ubrizgali Lag3 antitelo, otkrili su da ovaj lek takođe blokira interakciju Aplp1 i Lag3, što znači da zdrave moždane ćelije više ne mogu da apsorbuju nakupine alfa-sinukleina koje izazivaju bolesti.

Istraživači kažu da bi Lag3 antitelo nivolumab/relatlimab, lek koji je FDA odobrila 2022. za lečenje raka, mogao da igra ulogu u sprečavanju ćelija da apsorbuju alfa-sinuklein.

„Anti-Lag3 antitelo je bilo uspešno u sprečavanju daljeg širenja semena alfa-sinukleina u modelima miša i pokazalo je bolju efikasnost od deplecije Lag3 zbog bliske povezanosti Aplp1 sa Lag3“, kaže Ted Doson.

Ovo istraživanje ima potencijalnu primenu u lečenju drugih neurodegenerativnih stanja koja nemaju lekove, kaže Mao. Kod Alchajmerove bolesti, koja je povezana sa simptomima gubitka pamćenja, nestabilnošću raspoloženja i problemima sa mišićima, tau proteini se pogrešno savijaju i skupljaju u neuronima na visokim nivoima, pogoršavajući stanje. U istraživanju Alchajmerove bolesti, Mao kaže da bi naučnici mogli da pokušaju da ciljaju Lag3 — koji se takođe vezuje za tau protein povezan sa demencijom — istim antitelom.

Sa uspehom korišćenja Lag3 antitela kod miševa, Ted Doson kaže da bi sledeći koraci bili sprovođenje ispitivanja anti-Lag3 antitela na miševima sa Parkinsonovom i Alchajmerovom bolešću. Istraživači Džonsa Hopkinsa takođe istražuju kako bi mogli da spreče nezdrave ćelije da ispuštaju alfa-sinuklein koji izaziva bolesti.