Rana srčana insuficijencija je alarmantno česta u urbanom Haitiju – preko 15 puta veća nego što se ranije procenjivalo – prema studiji koju su sproveli istraživači Veill Cornell Medicine u partnerstvu sa haićanskom medicinskom organizacijom GHESKIO. Srčana insuficijencija nastaje kada srčani mišić više ne može da pumpa adekvatnu količinu krvi kroz telo.
Studija ukazuje da se priroda kardiovaskularnih bolesti na Haitiju, a možda i u drugim zemljama sa niskim i srednjim prihodima, razlikuje od bogatijih zemalja u kojima je ishemijska bolest srca, takođe nazvana koronarna bolest srca, preovlađujuća. Ovo stanje, gde srce ne dobija dovoljno protoka krvi i kiseonika zbog sužavanja srčanih arterija, pretpostavljalo se da je globalna norma.
Nalazi, objavljeni u The Lancet Regional Health—Americas, su iz jedne od prvih svetskih kardiovaskularnih kliničkih studija zasnovanih na populaciji u okruženju sa niskim primanjima dizajniranih da razumeju pejzaž srčanih bolesti. Kohorta je uključivala 3.003 stanovnika glavnog grada Haitija, Port-o-Prensa, koji su klinički procenjeni na srčana oboljenja.
Dr Margaret McNairi i dr Lili Ian, članice Veill Cornell Medicine Centra za globalno zdravlje i Odeljenja za opštu internu medicinu, radile su sa dr Jean Pape, izvršnim direktorom GHESKIO, na vođenju istraživanja. Dr. Pape je takođe profesor kliničke medicine Hauarda i Kerol Holcman na Veill Cornell Medicine. Utvrdili su da je srčana insuficijencija pogodila skoro 12% učesnika, sa srednjom starošću od 57 godina, što je mnogo mlađe nego u Sjedinjenim Državama.
„Ono što smo otkrili upadljivo se razlikovalo od pretpostavki zasnovanih na studijama u bogatim zemljama“, rekao je dr Mekneri, glavni istraživač i vanredni profesor medicine koji je radio sa GHESKIO tokom protekle decenije. „To je promena paradigme za naše razumevanje kardiovaskularnih bolesti u zemljama sa nedostatkom resursa i važno je da vodimo zdravstveno planiranje za buduću prevenciju i lečenje.“
Kardiovaskularne bolesti uzrokuju više smrti i invaliditeta širom sveta nego bilo koja druga vrsta stanja. Međutim, bez podataka prikupljenih na terenu nije bilo jasno da li oni utiču na ljude na isti način na globalnom nivou.
„Na mestu kao što je Haiti, ljudi žive u okruženju gde se susreću sa ekstremnim siromaštvom, većim zagađenjem i doživljavaju visok nivo stresa, uključujući i građanske nemire“, rekao je dopisni autor dr Jan, docent medicine na Veill Cornell Medicine. „Shodno tome, mislili smo da će postojati razlike u srčanim oboljenjima i faktorima koji ih pokreću.“ Ova studija je testirala tu sumnju.
GHESKIO terenski radnici u zajednici regrutovali su stanovnike iz slučajnog uzorka domaćinstava u urbanom Port-o-Prensu i pozvali ih da učestvuju posetom GHESKIO klinici. Kada su tamo, učesnici su odgovarali na pitanja o svom zdravlju i dobili sveobuhvatan fizički pregled uključujući merenje krvnog pritiska i krvne analize. Takođe su imali neinvazivne testove uključujući elektrokardiogram (EKG) koji je merio električnu aktivnost srca i ehokardiogram koji je posmatrao funkciju njihovih srca.
Udubljujući se u podatke, istraživači su koristili međunarodne smernice za određivanje kardiovaskularnih stanja, uključujući srčanu insuficijenciju, moždani udar, srčani udar i bol u grudima. Skoro 15% odraslih Haićana imalo je jedno ili više ovih stanja, što ukazuje na to da su kardiovaskularne bolesti široko rasprostranjen problem. Srčana insuficijencija, posebno ukočenost mišića, uticala je na većinu ovih pacijenata.
Njihova analiza je pokazala da je povišen krvni pritisak, poznat kao hipertenzija, najčešći faktor rizika za srčanu insuficijenciju među Haićanima. Međutim, prethodna studija je pokazala da je samo 13% odraslih Haićana sa hipertenzijom imalo krvni pritisak pod kontrolom.
Kada uspostavljamo infrastrukturu za rešavanje kardiovaskularnih bolesti na Haitiju, „ova studija sugeriše da moramo da preusmerimo fokus na ranu prevenciju hipertenzije i srčane insuficijencije“, rekao je dr Mekneri. Tim takođe proučava osnovne faktore koji doprinose ovoj zdravstvenoj krizi, uključujući nedaće sa kojima se Haićani rutinski suočavaju, kao što su glad, siromaštvo, sanitarni uslovi, stres i drugi faktori.