U slučaju iznenadnog gubitka sluha, terapija visokim dozama uobičajenih lekova nije efikasnija od standardnog lečenja, ali je povezana sa većim rizikom od neželjenih efekata. Ovo je glavni rezultat velikog randomizovanog kontrolisanog ispitivanja širom Nemačke sa više od 300 pacijenata koje vodi Univerzitetska medicina Hale.
Rezultati, objavljeni u časopisu NEJM Evidence, takođe izazivaju sumnju u efikasnost samog standardnog tretmana. Prema konzervativnim procenama, nekoliko stotina hiljada ljudi širom sveta svake godine pati od iznenadnog gubitka sluha.
Iznenadni gubitak sluha se često leči antiinflamatornim lekovima, takozvanim glukokortikoidima, koji su slični kortizonu.
„Postojale su pretpostavke da veoma visoka sistemska doza glukokortikoida primenjena u kratkom vremenskom periodu ima superioran efekat u poređenju sa standardnim tretmanom. Sistematski smo istraživali i upoređivali efekte različitih strategija lečenja u najvećem kliničkom ispitivanju sa sistemskim glukokortikoidima, tako da daleko“, objašnjava profesor Stefan Plontke, koordinator istraživanja i direktor Odeljenja za otorinolaringologiju, hirurgiju glave i vrata na Univerzitetskoj medicini Hale.
Kao deo ispitivanja, 325 pacijenata sa 39 lokacija širom Nemačke nasumično je raspoređeno u tri grupe za lečenje. Jedna grupa je primila standardni tretman, dok su druge dve grupe dobile značajno veću dozu ili istog leka ili slične supstance. Tim je zatim pogledao stepen poboljšanja sluha nakon 30 dana i koji su se neželjeni efekti pojavili.
„Veća doza glukokortikoida nije rezultirala boljim ishodima u poređenju sa standardnom terapijom. Međutim, neželjeni događaji su se javljali češće. Oni su uključivali povišen nivo šećera u krvi ili porast krvnog pritiska kod pacijenata sa već postojećim visokim krvnim pritiskom“, kaže Plontke.
„Uprkos neposrednom tretmanu glukokortikoidima, simptomi su opstali kod većine pacijenata u svim grupama. Čak i u grupi sa standardnom terapijom, koja je imala najbolje rezultate posle 30 dana, 60 odsto pacijenata se nije u potpunosti oporavilo.“
Iako se ovi lekovi koriste već 50 godina kao svetski standard za lečenje iznenadnog gubitka sluha, njihova vrednost u lečenju idiopatskog iznenadnog senzorneuralnog gubitka sluha ostaje nejasna. „Da li je tretman glukokortikoidima efikasniji, jednak ili čak manje efikasan od placeba, potrebno je ispitati u naknadnom ispitivanju“, objašnjava Plontke. Prema rečima specijaliste, postoji sve veća potreba za novim opcijama lečenja lekovima za iznenadni gubitak sluha.