Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Kalifornije u San Dijegu i međunarodni saradnici predvodili su svetsku, naprednu studiju koja demonstrira potencijal tirzepatida, poznatog da upravlja dijabetesom tipa 2, kao prve efikasne terapije lekovima za opstruktivnu apneju u snu (OSA), povezan poremećaj koji se karakteriše ponovljenim epizodama nepravilnog disanja usled potpune ili delimične blokade gornjih disajnih puteva.
Rezultati, objavljeni u onlajn izdanju New England Journal of Medicine od 21. juna 2024., ističu potencijal lečenja da poboljša kvalitet života miliona širom sveta pogođenih OSA.
„Ova studija označava značajnu prekretnicu u lečenju OSA, nudeći obećavajuću novu terapijsku opciju koja se bavi respiratornim i metaboličkim komplikacijama“, rekao je Atul Malhotra, MD, glavni autor studije, profesor medicine na Kalifornijskom univerzitetu u San Dijegu. medicine i direktor medicine spavanja u UC San Diego Health.
OSA može dovesti do smanjenja nivoa kiseonika u krvi i može biti povezana sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih komplikacija, kao što su hipertenzija i srčana oboljenja. Nedavne studije, koje je takođe vodio Malhotra, sugerišu da je broj pacijenata sa OSA širom sveta blizu 936 miliona.
Sprovedena u dve faze III, dvostruko zaslepljena, randomizovana, kontrolisana ispitivanja, nova kohorta studije uključivala je 469 učesnika sa dijagnostikovanom kliničkom gojaznošću i životom sa umerenom do teškom OSA. Oni su regrutovani sa lokacija u devet različitih zemalja, uključujući SAD, Australiju i Nemačku.
Učesnici su koristili ili nisu koristili terapiju kontinuiranog pozitivnog pritiska u disajnim putevima (CPAP), najčešći tretman apneje u snu koji koristi mašinu za održavanje otvorenih disajnih puteva tokom spavanja, sprečavajući prekide u disanju. Pacijentima je dato 10 ili 15 mg leka injekcijom ili placebom. Uticaj tirzepatida je procenjen tokom 52 nedelje.
Istraživači su otkrili da je tirzepatid doveo do značajnog smanjenja broja prekida disanja tokom spavanja, što je ključni indikator koji se koristi za merenje težine OSA.
Ovo poboljšanje je bilo mnogo veće od onoga što je primećeno kod učesnika koji su dobili placebo. Važno je da su neki učesnici koji su uzimali lek dostigli tačku u kojoj CPAP terapija možda neće biti neophodna. Značajni podaci ukazuju na to da je terapija lekovima koja cilja i apneju u snu i gojaznost korisna, a ne samo da leči bilo koje od ovih stanja.
Pored toga, terapija lekovima je poboljšala druge aspekte vezane za OSA, kao što je smanjenje faktora rizika od kardiovaskularnih bolesti i poboljšana telesna težina. Najčešći prijavljen neželjeni efekat je bio blagi stomačni problem.
„Istorijski gledano, lečenje OSA je značilo korišćenje uređaja tokom spavanja, kao što je CPAP mašina, za ublažavanje poteškoća i simptoma disanja“, rekao je Malhotra.
„Međutim, njegova efikasnost zavisi od dosledne upotrebe. Ovaj novi tretman lekovima nudi pristupačniju alternativu za pojedince koji ne mogu da tolerišu ili se pridržavaju postojeće terapije. Verujemo da će kombinacija CPAP terapije sa gubitkom težine biti optimalna za poboljšanje kardiometaboličkog rizika i simptoma. Tirzepatid takođe može da cilja specifične osnovne mehanizme apneje u snu, što može dovesti do personalizovanijeg i efikasnijeg lečenja.
Malhotra dodaje da terapija lekovima za OSA predstavlja značajan napredak u ovoj oblasti.
„To znači da možemo ponuditi inovativno rešenje, koje označava nadu i novi standard nege kako bismo pružili olakšanje bezbrojnim pojedincima i njihovim porodicama koji su se borili sa ograničenjima postojećih tretmana“, rekao je Malhotra.
„Ovaj napredak otvara vrata novoj eri upravljanja OSA za ljude sa dijagnozom gojaznosti, potencijalno transformišući način na koji pristupamo i tretiramo ovo sveprisutno stanje na globalnom nivou.“
Sledeći koraci uključuju sprovođenje kliničkih ispitivanja za ispitivanje dugoročnih efekata tirzepatida.