Analiza uzoraka krvi hiljada učesnika studije, koju su predvodili istraživači iz UT Southwestern Medical Center, otkrila je 18 proteina povezanih sa srčanom insuficijencijom i slabošću, stanjima koja se obično razvijaju u kasnom životu. Njihovi nalazi, objavljeni u JAMA Cardiologi, mogli bi dovesti do novih strategija za zajedničko predviđanje rizika, administriranje preventivnih pristupa ili liječenje ovih stanja, koja se često javljaju zajedno.
„Naši nalazi podržavaju zajedničke biološke puteve koji leže u osnovi i srčane insuficijencije i slabosti, sugerišući da intervencije za sprečavanje ili lečenje jednog ishoda mogu pomoći u smanjenju tereta drugog“, rekao je vođa studije Amil Shah, MD, M.P.H., profesor interne medicine na Odeljenju za kardiologije i u školi javnog zdravlja Peter O’Donnell Jr. na UT Southwestern.
Kako svetska populacija stari, tako raste i prevalencija i učestalost srčane insuficijencije i slabosti, poremećaja koji se obično javljaju u sedmoj deceniji života i kasnije. Srčanu insuficijenciju karakteriše nesposobnost srca da održi korak sa zahtevima tela; simptomi slabosti su opšti gubitak fizičke funkcije, sa karakteristikama koje često uključuju nenamerni gubitak težine, fizičku iscrpljenost i nisku fizičku aktivnost. Slabost se javlja kod do polovine ljudi sa srčanom insuficijencijom, a rizik od srčane insuficijencije se povećava kod osoba sa slabošću.
Iako je zapaljenje uključeno u oba ova multisistemska poremećaja, nije poznato da li zatajenje srca i slabost dele molekularne puteve.
Da bi odgovorili na ovo pitanje, dr Shah i kolege širom zemlje koristili su podatke iz studije o riziku od ateroskleroze u zajednicama (ARIC), tekuće longitudinalne studije započete kasnih 1980-ih na lokacijama u Severnoj Karolini, Misisipiju, Minesoti i Merilendu. Prvobitno zamišljen da istražuje faktore koji utiču na rizik od ateroskleroze kod učesnika studije tokom niza poseta, ARIC je proširio svoj obim u poslednje četiri decenije, uključujući procenu slabosti na studijskim posetama pet, šest i sedam između 2011. i 2019.
Koristeći medicinsku dokumentaciju, istraživači su tražili hospitalizacije zbog srčane insuficijencije kod 10.630 učesnika ARIC-a koji su dali uzorke krvi ranije u studiji. Zatim su uporedili skoro 5.000 proteina prisutnih u uzorcima krvi učesnika koji su iskusili srčanu insuficijenciju i onih koji nisu, otkrivši 83 proteina za koje se činilo da su povezani sa srčanom insuficijencijom koja se javlja iu srednjim i kasnim godinama života.
Nakon traženja proteina kod učesnika koji su razvili slabost u kasnoj životnoj dobi (do šest posete), oni su suzili listu na 18 proteina za koje se činilo da su povezani i sa srčanom insuficijencijom i slabošću. Istih 18 proteina je takođe bilo povezano sa oba poremećaja među 3.189 učesnika u drugoj studiji, Studiji kardiovaskularnog zdravlja.
Nije iznenađujuće što nekoliko od ovih proteina igra poznate uloge u upali. Međutim, čini se da su drugi uključeni u fibrozu (zadebljanje i stvaranje ožiljaka na tkivu), metabolizam lipida i ćelijsku smrt. Odvojena genetska analiza sugeriše da bi pet proteina moglo biti uzročnik za oba stanja.
Buduća istraživanja će se graditi na ovim nalazima tako što će se udubljivati u mehanizme kako proteini mogu doprineti srčanoj insuficijenciji i slabosti ili su rezultat njihovog nastanka, rekao je dr Šah. Izgradnjom boljeg razumevanja 18 proteina, dodao je on, istraživači bi na kraju mogli da razviju lekove za istovremeno sprečavanje ili lečenje oba stanja.