Studija dokaza o konceptu otkriva da bi čestice virusa slične HIV-u mogle okončati potrebu za doživotnim lekovima

Studija dokaza o konceptu otkriva da bi čestice virusa slične HIV-u mogle okončati potrebu za doživotnim lekovima

Istraživači iz Centra za istraživanje infektivnih bolesti Univerziteta Džordž Mejson (CIDR) i Nacionalnog istraživačkog centra za primate u Tulejnu sproveli su revolucionarnu studiju dokazivanja koncepta, objavljenu u časopisu Gene Therapy, koja je otkrila virusnu česticu nalik HIV-u koja bi mogla da prestane sa potrebom za doživotne lekove.

Naučnici su napravili veliki napredak u lečenju HIV-a (virusa ljudske imunodeficijencije) u poslednjih nekoliko decenija, ali oni sa virusom i dalje moraju da uzimaju antiretrovirusnu terapiju (ART) doživotno jer je bolest teško iskoreniti.

Istraživači u CIDR-u, predvođeni Iuntao Vuom, profesorom na Školi za sistemsku biologiju Džordža Mejsona i glavnim istraživačem studije, razvili su specijalnu virusnu česticu nalik HIV-u, nazvanu HIV Rev zavisni lentivirusni vektor, koji koristi HIV protein, Rev, kao okidač za selektivno ciljanje i aktiviranje terapeutskih gena u ćelijama inficiranim HIV-om. Tim Mejsona, uključujući Brajana Hetrika, Marka Spira, Jia Guoa, Huidžija Lianga, Jajing Fua, Zhijun Janga i Alija Andalibija, razvija tehnologiju vektora zavisnu od HIV Rev od 2002. godine.

Prema Vuu, pacijenti moraju da uzimaju lekove do kraja života zbog postojanosti rezervoara HIV-a, koji su inficirane imune ćelije koje nose virus. Trenutno, ART koji koriste pacijenti može efikasno da blokira virus, ali ne može da eliminiše viralne rezervoare.

Eksperimentalni pristupi kao što su „šok i ubij“ i „blokiraj i zaključaj“ rezervoare su u razvoju da bi se ili eliminisali ili utišali viralni rezervoari. Vu je rekao da tehnologija lentivirusnog vektora zavisna od HIV-a, koju je njegov tim razvijao, koristi drugačiji pristup, koji se oslanja na HIV Rev protein da bi selektivno ciljao rezervoare za ubijanje ili za inaktivaciju.

„Naš pristup pokazuje znake ne samo smanjenja virusnih rezervoara, već i jačanja imunološkog sistema da proizvodi antivirusna neutralizujuća antitela“, rekao je Vu. „Razmislite o tome da pretvorite lošeg momka u dobrog.“

Rev-zavisni vektor može da gađa ćelije rezervoara i da se pretvore u oslobađanje defektnih virusa koji mogu delovati kao vakcina za stimulisanje neutralizujućih antitela. Vuov tim je ovaj novi pristup nazvao „rehab i otkup“ rezervoara HIV-a.

Naučnici iz Nacionalnog centra za istraživanje primata Tulane, uključujući Summer Siddikui, Lara Doile-Meiers, Bapi Pahar, Ronald S. Veazei, Jason Dufour i Binhua Ling, sarađivali su sa Vuovim timom na testiranju ove tehnologije na majmunima zaraženim virusom SIVmac239 (virusom sličan HIV), otkrivši kod jednog majmuna da su nivoi virusa u krvi i mozgu smanjeni na neotkrivene većinu vremena tokom više od dve godine nakon prestanka primene ART-a.

Prema Hetriku, ovaj pristup obećava u kontroli viremije i otvara nove puteve za razvoj efikasnih tretmana za HIV bez oslanjanja na dnevne antiretrovirusne lekove.

„Naše studije na životinjama sa dokazom koncepta pokazuju korak napred u borbi protiv ovog virusa, približavajući nas inovativnim i potencijalno transformativnim terapijama za HIV pacijente“, rekao je Hetrik.

Ova studija dokaza o konceptu signalizira kakve bi tehnologije mogle doći za 1,2 miliona ljudi u Sjedinjenim Državama i 39 miliona širom sveta (od 2022. godine) sa HIV-om koji zavise od lekova da bi virus držali pod kontrolom. Potrebne su dodatne finansirane studije da bi se proširile i optimizovale studije na životinjama, praćene kliničkim ispitivanjima na ljudima koji služe kao sledeći ključni koraci za razvoj novog tretmana.

„Trebalo nam je 20 godina da pređemo prvi korak; sigurno ćemo nastaviti“, rekao je Vu.