Doktorska teza Viktora Šmita sa Univerziteta Umea može pomoći lekarima da pruže bolje informacije pacijentima nakon preloma ručnog zgloba. Može odrediti koji tretman je najprikladniji za svakog pojedinačnog pacijenta.
U radu se vidi da je položaj u kome zarasta prelom ručnog zgloba važan u pogledu ranih rezultata (1 godina nakon povrede). Nakon toga sledi postepeni nastavak oporavka, a deceniju nakon povrede većina pacijenata je potpuno oporavljena u funkciji, bez obzira na to u kom je položaju prelom zarastao. Identifikovanjem nestabilnih preloma i praćenjem smernica koje promovišu ranu operaciju, kratkoročni ishodi će se verovatno poboljšati.
Prelom ručnog zgloba, ili prelom distalnog radijusa, kako se to tehnički naziva, je najčešća povreda skeleta. Ručni zglob koji dobro funkcioniše je važan da biste mogli da radite i da se bavite aktivnostima svakodnevnog života. Lečenje nakon takve povrede ima za cilj obnavljanje funkcije obnavljanjem anatomskog poravnanja i pružanjem adekvatne rehabilitacije pacijentu.
Prva studija je ispitivala rezultate godinu dana nakon povrede.
„Mogli smo da vidimo korelaciju gde su neusklađenosti dovele do lošijih rezultata u pogledu opsega pokreta, snage hvata i problema sa samoocenjivanjem“, kaže Šmit, Odeljenje za dijagnostiku i intervencije.
Drugi rad je analizirao da li je kontinuirano pomeranje povrede skeleta između poseta hitnoj pomoći i povratnih poseta imalo bilo kakav uticaj na stabilnost.
„Otkrili smo da je ovaj pokret, koji smo izabrali da nazovemo ‘granično sekundarno pomeranje’, važan parametar koji treba uzeti u obzir kako bi povreda skeleta zarasla u dobrom položaju.“
Treća studija pratila je pacijente iz prve studije, deceniju kasnije. Pokazalo se da rezultati nastavljaju da se poboljšavaju tokom vremena i da su nakon više od jedne decenije pacijenti obnovljeni u smislu opsega pokreta, snage hvata i ishoda koji su sami prijavili, bez obzira na položaj u kojem je povreda kosti zarasla. Konačna studija je istraživala potencijalne posledice brzih staza uvedenih u švedske nacionalne smernice za frakture distalnog radijusa.
„Uporedili smo tretman koji je dat sa načinom na koji bi se lečili da su se smernice poštovale. Otkrili smo da bi, da se poštovao brzi program, više pacijenata lečeno ranom hirurškom intervencijom i mogla bi da dođe do odložene operacije. je u većini slučajeva izbegnuto“, kaže Šmit, koji svoju tezu brani 8. maja.