Istraživači iz američke biotehnološke kompanije Ginkgo Biovorks izneli su alarmantne projekcije o budućim epidemijama zoonotskih bolesti, koje se prenose sa životinja na ljude. Prema njihovim istraživanjima, broj smrtnih slučajeva uzrokovanih ovim bolestima mogao bi se povećati čak 12 puta do 2050. godine u poređenju sa 2020. godinom.
Ove zoonotske bolesti, poznate i kao bolesti prelivanja, postaju sve češće zbog klimatskih promena i krčenja šuma, upozoravaju stručnjaci. Analiza istraživačkog tima fokusirala se na četiri specifična virusna patogena: filoviruse (uključujući viruse ebole i Marburg), SARS Koronavirus 1, Nipah virus i Machupo virus, koji izaziva bolivijsku hemoragijsku groznicu. COVID-19 nije uključen u studiju, iako je izazvao globalnu pandemiju 2020. godine.
Ispitano je više od 3.150 epidemija između 1963. i 2019. godine, identifikovano je 75 događaja prelivanja u 24 zemlje, a ovi događaji rezultirali su sa ukupno 17.232 smrtna slučaja. Većina smrtnih slučajeva povezanih sa filovirusima dešavala se u Africi.
Istraživači upozoravaju da se epidemije ovih bolesti povećavaju skoro 5% svake godine između 1963. i 2019. godine, a smrtni slučajevi su porasli za 9%. Prema njihovim prognozama, ako se ovakvi trendovi nastave, očekuje se da će broj događaja prelivanja i smrtnih slučajeva od ovih patogena biti četiri puta veći u 2050. nego u 2020. godini.
Takođe, istraživači su napomenuli da su ove brojke verovatno potcenjene zbog strogih kriterijuma za uključivanje patogena u analizu i isključenja COVID-19. Sve ovo sugeriše da su epidemije izazvane prelivanjem zoonoza postale sve učestalije i ozbiljnije u poslednjim decenijama.
Napominjući da je „potrebna hitna akcija za rešavanje velikog i rastućeg rizika po globalno zdravlje“ na osnovu istorijskih trendova, istraživači upozoravaju da je neophodno delovanje kako bi se sprečila potencijalna katastrofa u budućnosti.