Nova studija koju su vodili King’s College London, Imperial College London i Univerzitet u Edinburgu, okarakterisala je sličnosti i razlike između profila imunih ćelija kod dece sa različitim infekcijama i inflamatornim bolestima.
Nalazi, objavljeni u Nature Communications, mogli bi da pomognu da se poboljša način na koji ciljamo poremećaj imunog sistema kada lečimo ove bolesti.
Teške infekcije i inflamatorne bolesti koje izazivaju groznicu (poznate i kao febrilne bolesti) mogu biti opasne po život dece. To je delimično zato što mogu da spreče imuni sistem da pravilno funkcioniše. Ova „imunska disfunkcija“ čini telo manje efikasnim u čišćenju infekcija i može izazvati preopterećenje imunološkog sistema, uzrokujući štetu telu.
Uprkos različitim uzrocima, teške febrilne bolesti često imaju simptome koji se preklapaju, a imunološka disfunkcija uzrokovana ovim bolestima je takođe slična onoj kod sepse. Ovo može otežati dijagnozu. Ali razumevanje tačno šta se dešava sa imunološkim sistemom kao odgovor na različite febrilne bolesti moglo bi pomoći u dijagnozi i istaći nove načine lečenja imunološke disfunkcije na ciljanije načine.
U studiji, tim je posmatrao različite grupe imunih ćelija u uzorcima krvi uzetim od 128 dece sa različitim febrilnim bolestima, uključujući multisistemski inflamatorni sindrom detinjstva (MIS-C) povezan sa infekcijom COVID-19, tešku bakterijsku infekciju, tešku virusnu infekciju. infekcija i Kavasakijeva bolest (teška inflamatorna bolest kod dece), tokom vremenskog toka njihove bolesti.
„Videli smo da se teška bakterijska infekcija i MIS-C imunološki preklapaju, iako su uzrokovani veoma različitim stvarima“, kaže dr Majkl Karter, ko-autor rada sa dr Harsitom Patel sa Imperijal koledža u Londonu.
Koristeći najsavremeniju opremu za masovnu citometriju (koja omogućava identifikaciju pojedinačnih ćelija), studije funkcije ćelija i imunotestove, tim je video da su dve grupe belih krvnih zrnaca (neutrofili i T ćelije) poremećene kod dece sa MIS-om. -C i teška bakterijska infekcija, uprkos različitim uzrocima bolesti. Takođe su primetili smanjenje nivoa interferona – proteina koji pomažu u čišćenju tela od virusa – kod dece sa teškom virusnom infekcijom.
Istraživanje su vodili profesor Manu Šankar-Hari sa Univerziteta u Edinburgu i profesor Majkl Levin sa Imperijalnog koledža u Londonu.
Tim je bio motivisan da istražuje imunološku disfunkciju kod febrilnih bolesti nakon što je primetio da je tokom pandemije COVID-19 došlo do povećanja broja dece koja su primljena u bolnice širom sveta sa nečim što je izgledalo kao simptomi teške bakterijske infekcije, uključujući visoku temperaturu. , crvene oči, konjuktivitis, osip i veoma nizak krvni pritisak. U stvarnosti, deca su imala MIS-C, stanje koje se može razviti oko četiri nedelje nakon infekcije COVID-19.
„Na klinici trenutno, naši tretmani za disfunkcionalni imunitet su loši i nisu usmereni na pojedinačnu decu. U budućnosti, gledajući imuni sistem mnogo detaljnije, nadamo se da ćemo moći da razvijemo terapije koje mogu da leče imuni odgovor na mnogo ciljaniji način i poboljšati ishode za naše pacijente“, kaže dr Karter.