Stručnjaci dele savete za korišćenju toplote nakon povrede ili vežbe

Stručnjaci dele savete za korišćenju toplote nakon povrede ili vežbe

Istraživanja su nedavno pokazala da tradicionalne metode korišćenja toplote ili leda nakon povreda ili operacija mogu biti zastarele ili čak kontraproduktivne. Craig Vassinger i Jeff Foucrier, članovi fakulteta fizikalne terapije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Tufts, nedavno su razgovarali o ovoj temi, ističući potrebu za revizijom pristupa termalnim terapijama.

Vassinger, koji se bavi istraživanjem odgovora na bol, i Foucrier, koji istražuje obrazovne obrasce u fizikalnoj terapiji, ističu da su konsultacije sa stručnjakom važne kako bi se osiguralo adekvatno lečenje. Oni sugerišu da su tradicionalne metode, poput primene leda ili toplote odmah nakon povrede, možda kontraproduktivne.

Foucrier ističe da primena leda može suziti krvne sudove i smanjiti protok krvi u povređenom području, što može ograničiti prirodne mehanizme tela za zarastanje. S druge strane, toplota može povećati protok krvi i promovisati oporavak, ali prekomerna upotreba može izazvati dodatne probleme.

Umesto tradicionalnih metoda poput RICE-a (mirovanje, led, kompresija, elevacija), Vassinger i Foucrier preporučuju novi pristup nazvan MIR i LjUBAV. MIR podrazumeva zaštitu, podizanje, izbegavanje antiinflamatornih sredstava, kompresiju i obrazovanje, dok LjUBAV obuhvata ljubav, optimizam, vaskularizaciju i vežbanje.

Ovaj pristup naglašava važnost omogućavanja telu da se samo izleči, umesto da se ograničava prirodni inflamatorni odgovor. Foucrier dodaje da je neophodno izbegavati upotrebu leda ili toplote u određenim situacijama, kao što su otvorene rane ili vaskularna stanja poput Rejnoove bolesti.

Vassinger ističe da je ključno da se pacijenti konsultuju sa lekarom ili fizioterapeutom kako bi razumeli najbolji pristup za njihovu specifičnu situaciju. Važno je da se obezbedi da termalne terapije ne nanose štetu i da se koriste na adekvatan način.