Podučavanje zdravih navika u osnovnoj školi može smanjiti masnoću na stomaku

Podučavanje zdravih navika u osnovnoj školi može smanjiti masnoću na stomaku

Studija koju su vodili Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares (CNIC) i Fundacion SHE, podržana od Fondacije „la Caika“, pokazuje da podučavanje zdravih navika kroz aktivnosti u učionici pomaže u sprečavanju nagomilavanja abdominalne masti tokom prvih školskih godina.

Studija, objavljena u časopis Američkog koledža za kardiologiju, jedna je od najvećih savremenih školskih studija promocije zdravlja i ima jedan od najopsežnijih rasporeda praćenja učesnika.

Zaključci su jasni: rana intervencija za promovisanje zdravih navika kod dece osnovne škole može biti efikasnija od intervencija u kasnijim fazama.

Studija je uključila 1771 dečaka i devojčica koji su pohađali 48 javnih osnovnih škola u Comunidad de Madrid. Škole su bile podeljene u 4 grupe. Jedna grupa od 12 škola sprovodila je intervenciju promocije zdravlja tokom šest godina osnovne škole; intervencija je obuhvatila upravljanje emocijama, sticanje zdravih navika u ishrani, aktivan život i poznavanje tela i srca (SI! Program – Sveobuhvatno zdravlje).

Druge dve grupe su sprovele istu intervenciju, ali samo tri godine, jedna grupa tokom prve tri godine, a druga grupa u poslednje tri godine. Četvrta grupa nije sprovela nikakve specifične zdravstvene intervencije.

Tokom čitave studije, od učesnika je dobijena serija detaljnih merenja kardiovaskularnog zdravlja dok su rasli od 6 do 12 godina. Mere su uključivale markere gojaznosti i akumulacije telesne masti.

Mere su dobijene na početku studije, poklapajući se sa početkom prve godine osnovne škole, a zatim na kraju treće i šeste školske godine.

Glavni rezultati pokazuju da su učesnici koji su bili izloženi intervenciji tokom prve tri godine osnovne škole imali manji porast telesne težine, manje povećanje indeksa telesne mase i značajno manje nagomilavanje abdominalnog sala od učesnika u drugim grupama.

Prekomerna težina pogađa skoro 1 od svake 3 dece u Španiji, posebno one u ranjivijim društvenim grupama.

„Škola je idealno okruženje za sprovođenje programa promocije zdravlja. Ali iako je bilo mnogo programa ove vrste, malo njih je bilo naučno rigorozno, a rezultati su često bili obeshrabrujući ili neubedljivi. Ali svaka intervencija koja poboljšava zdravlje dece će biti od koristi ako se implementira u velikom obimu, posebno imajući u vidu da ova vrsta intervencije nema sekundarnih ili štetnih efekata“, rekao je Rodrigo Fernandez-Himenez, šef laboratorije za kardiovaskularno zdravlje i slike u CNIC-u i autor studije.

„Rezultati ove studije sugerišu da intervencije koje promovišu navike zdravog načina života mogu biti efikasnije u smanjenju gojaznosti kod dece ako se primene rano, u prvim godinama osnovne škole“, rekla je Glorija Santos-Beneit, naučni direktor Fundacion SHE i prvi autor na studija.

„Na osnovu našeg akumuliranog iskustva, ove godine smo pokrenuli novu studiju koja procenjuje efikasnost adaptacija i proširenja strategije SI! Programa koja uključuje reintervenciju ili upotrebu zalogaja za učenje tokom ciklusa osnovne škole. Ovaj pristup bi mogao biti još efikasniji jer postavlja manje zahteve pred nastavnike, koji su ključne figure u ovoj vrsti intervencije promocije zdravlja u školama“, dodao je Valentin Fuster, generalni direktor CNIC-a i glavni autor studije.