Velika panevropska studija je otkrila da se skoro svi pacijenti koji su pogođeni kožnim bolestima suočavaju sa sramotom, pri čemu psihološki teret pogoršava fizički uticaj života sa bolešću.
Teret kožnih bolesti u Evropi, objavljen u časopisu Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju (JEADV), analizirao je 19.015 osoba sa nizom kožnih bolesti i otkrio ogroman psihološki trošak života sa bolešću. Ispitane bolesti su, između ostalog, uključivale gljivične infekcije kože, akne, atopijski dermatitis (ekcem), alopeciju, psorijazu i polno prenosive bolesti (STD).
Uz visok nivo stigmatizacije, oko devet od 10 (88%) pacijenata sa kožnim oboljenjima smatralo je da je njihova bolest sramotna u njihovom ličnom životu, a 83% ih je prijavilo isto u svom radnom životu. Štaviše, skoro 25% prijavilo je da je promenilo profesionalnu aktivnost zbog bolesti, a radni život je posebno narušen kod pacijenata sa aknama (48%) i urtikarijom (60%).
Prethodni nalazi studije The Burden of Skin Disease in Europe pokazuju da je skoro polovina odrasle evropske populacije izjavila da ima najmanje jednu dermatološku bolest. Prevalencija kožnih bolesti će verovatno biti znatno veća od ove, a 40% karcinoma kože i dijagnoze spolno prenosivih bolesti ostaje neprepoznato na prvim konsultacijama i dijagnostikovano na kasnijim medicinskim konsultacijama.
Prof. Marie-Aleth Richard, vodeći autor istraživanja, komentariše: „Ova studija naglašava alarmantne psihosocijalne izazove sa kojima se suočavaju pojedinci sa kožnim oboljenjima i naglašava potrebu da se pacijentima pruži psihološka podrška i da se ublaži stigmatizacija koju pacijenti trpe u svojim lični i profesionalni životi. Sa dubokim uticajem na mentalno zdravlje, ove uobičajene bolesti značajno utiču na kvalitet života pacijenata.“
Iznenađujuće, uprkos njihovoj visokoj rasprostranjenosti, au nekim slučajevima i ozbiljnom psihološkom i fizičkom uticaju, kožnim bolestima se posvećuje ograničena pažnja politike, istraživanja i finansiranja.
Putovanje pacijenata sa kožnim oboljenjima je često složeno, a mnogi pacijenti izbegavaju medicinske konsultacije. Ovo, zauzvrat, doprinosi da su bolesti nedovoljno prepoznate i nedovoljno finansirane, uz nisku svest o pravom teretu koji kožne bolesti izazivaju evropskoj populaciji.
Mnoga pitanja koja doprinose izbegavanju medicinskih oboljenja kod kožnih bolesti — koja uključuju nisku uočenu potrebu za negom i finansijske razloge — mogu se rešiti poboljšanom zdravstvenom pismenošću i posledičnim osnaživanjem pacijenata, obezbeđujući da pacijenti budu bolje informisani o svojim mogućnostima lečenja.
Uprkos brojnim izazovima u ovoj oblasti, percepcija javnosti o dermatolozima širom kontinenta je ohrabrujuća. Osam od 10 (81%) pacijenata izjavilo je da je zadovoljno dermatološkom uslugom i medicinskim informacijama koje dobijaju.
„Teret je ogroman“, dodaje prof. Mirto Trakateli, predsednik Radne grupe za zastupanje EADV-a. „Uprkos tome, kožne bolesti se sistematski potcenjuju, a objavljen je samo mali broj intervencija u borbi protiv povezane stigmatizacije.
„Sada se moraju preduzeti hitne mere kako bi se podigla svest o uticaju koji kožne bolesti imaju na pojedince, privredu i društvo i kako bi se osiguralo da pacijenti dobiju holističku negu koja im je potrebna, uključujući podršku mentalnog zdravlja. Eliminacija stigme širom polja je od najveće važnosti za zaista poboljšati život mnogih pacijenata koji žive sa kožnim bolestima, tako da pozivamo kreatore politike da preduzmu usklađene akcije kako bi se pozabavili i fizičkim i psihičkim opterećenjem kožnih bolesti.“
Ove godine, EADV kongres se održava u Berlinu, Nemačka, i onlajn od 11. do 14. oktobra 2023.