Kraći reproduktivni životni vek, koji je određen uzrastom žene u menarhi i menopauzi, povezan je sa brojnim štetnim efektima na zdravlje, uključujući kardiovaskularne bolesti i smrtnost. Nova studija sugeriše da to takođe može dovesti do pada mišićne mase i snage kao što je definisano snagom rukohvata. Rezultati studije objavljeni su u Menopauzi.
Sarkopenija se opisuje kao smanjenje mase i funkcije skeletnih mišića i javlja se kao deo procesa starenja. Predviđa se da će do 2045. godine oko 72,4% osoba starijih od 65 godina biti pogođeno sarkopenijom na globalnom nivou. Prisustvo sarkopenije je zabrinjavajuće jer može dovesti do smanjene fizičke sposobnosti, smanjenja kvaliteta života i kardiorespiratornog kapaciteta, kao i povećanja metaboličkih bolesti, padova, invaliditeta i mortaliteta.
Poznato je da menarha i menopauza utiču na proces starenja žena. Prethodna studija je pokazala da su žene u postmenopauzi doživjele godišnji gubitak mišićne mase od 0,6%. Jedan od najčešćih načina za skrining sarkopenije je provera snage rukohvata. Do danas, međutim, nije poznato nijedno istraživanje koje bi se fokusiralo na odnos između snage držanja i reproduktivnog perioda.
U nedavnoj studiji koja je uključivala više od 2.300 žena u postmenopauzi starosti od 45 do 75 godina, otkriveno je da što je reproduktivni period duži, to je manji rizik od niske apsolutne snage držanja. Ovaj trend se nastavio čak i nakon kontrole drugih varijabli.
Drugi faktori koji su uticali na snagu držanja bili su prihod domaćinstva, nivo obrazovanja, dužina perioda dojenja i nivo unosa vitamina D i proteina. Iako je starost u menopauzi bila povezana sa smanjenom snagom šake, nije primećena veza između starosti u menarhi i niske snage držanja.
Takođe je vredno napomenuti da kod žena u postmenopauzi učestalost sarkopenije varira u zavisnosti od rase i starosti. Na primer, azijske žene ređe doživljavaju sarkopeniju.
Rezultati istraživanja objavljeni su u članku „Povezanost između reproduktivnog perioda i snage rukohvata kod žena u postmenopauzi: studija preseka širom zemlje“.
„Ova studija je pokazala da su duži reproduktivni period i kasnija starost u menopauzi povezani sa manjim rizikom od niske snage držanja kod korejanki u postmenopauzi. Ovaj nalaz se može odnositi na blagotvorne efekte estrogena na skeletne mišiće. Potrebne su dodatne longitudinalne studije u različitim populacije da potvrdi ove nalaze“, kaže dr Stefani Faubion, medicinski direktor Društva za menopauzu.