Stariji Amerikanci koji žive u staračkim domovima imaju bolje zdravlje od onih koji žive kod kuće

Stariji Amerikanci koji žive u staračkim domovima imaju bolje zdravlje od onih koji žive kod kuće

Samostalan život je važan za starije osobe, ali nova studija pokazuje da to možda nije najbolja stvar za njihovo zdravlje.

Starije odrasle osobe koje žive u staračkim domovima obično imaju bolje zdravlje od onih koji ostaju u svojim domovima, otkrili su istraživači.

Ljudi u staračkim domovima su manje podložni bolestima i nesrećama, dobijaju više zdravstvene zaštite kod kuće i žive nešto duže od starijih odraslih koji ostaju u zajednici.

Sve u svemu, manje je verovatno da će starijim ljudima koji se presele u smeštaj za starije osobe biti potrebna hospitalizacija, posebno zbog povreda, preloma kuka, rana, HOBP, dehidracije ili infekcija urinarnog trakta.

„Rezidencije za starije osobe mogu biti centar za dobrobit i zdravo starenje starijih osoba, sa pozitivnim ishodima za one koji to zovu domom“, rekao je Rej Braun, izvršni direktor i predsednik Nacionalnog investicionog centra (NIC) za smeštaj i negu starijih.

Za studiju, istraživači sa NORC-a na Univerzitetu u Čikagu pratili su uobičajene skupe zdravstvene probleme među starijima.

Oni su uporedili starije osobe koje su se preselile u stambene zajednice za starije osobe počevši od 2017. sa sličnom grupom starijih osoba koje su nastavile da žive u zajednici.

„Viši stambeni operateri efikasno upravljaju zdravljem stanovnika i smanjuju štetne događaje u vezi sa sigurnošću pacijenata, posebno kada se starije osobe usele i ranjivije su, ali se više može učiniti da se stanovnici očuvaju zdravim uz smanjenje potrošnje na zdravstvenu zaštitu“, Lisa McCracken, šefica istraživanja NIC-a & analitike, navodi se u saopštenju za javnost.

Istraživači su otkrili da je veća verovatnoća da će stariji stanari posećivati hitnu pomoć, „što može biti vođeno regulatornim zahtevima ili su previše oprezni u odgovoru na incident kao što je pad“, primetio je Mekreken.

Dalje, obe grupe su imale slične stope hospitalizacije zbog padova, visokog krvnog pritiska, upale pluća i nekontrolisanog dijabetesa.

Druga istraživanja NIC-a i Univerziteta u Čikagu otkrila su da su starije osobe koje žive u starijim stambenim zajednicama manje slabe nakon preseljenja u okruženje uz podršku. Oni takođe dobijaju više nege od specijalista kao što su pedijatri, kardiolozi i psihijatri.

Dalja istraživanja imaju za cilj da procene uštede troškova za Medicare za smeštaj starijih, kao i da identifikuju najbolje prakse nekih od najboljih stambenih zajednica za starije osobe.

„S obzirom da se očekuje da će se hiljade starijih odraslih osoba preseliti u stanove za starije osobe u bliskoj budućnosti, postoji značajna prilika za starije stanove da se udruže sa zdravstvenim obveznicima i pružaocima usluga kako bi poboljšali živote starijih osoba“, rekao je Braun.