Stanje okeana je suštinski povezano sa ljudskim zdravljem

Stanje okeana je suštinski povezano sa ljudskim zdravljem

Nova istraživanja objavljena u časopisu One Earth istražuju povezanost očuvanja morskog biodiverziteta, ljudskog zdravlja i blagostanja. Prema rezultatima, zaštićena morska područja imaju potencijal da pozitivno utiču kako na planetu tako i na ljude.

Okeanske oblasti koje su pravno priznate kao važne za očuvanje mora često su pod zaštitom koja ograničava ljudske aktivnosti u tim regionima. Nakon proglašenja zaštićenog morskog područja, ograničenja se postavljaju kako bi se prirodi omogućilo da prosperira smanjenjem ljudskih intervencija.

Sa planovima za proširenje zaštite okeana prema ciljevima „30×30“ plana biodiverziteta koji su podržani od strane UN, ključno je razumeti kako će to uticati na ljude i prirodu.

Studiju sproveli su Vorld Vide Fund for Nature, Harvardski institut za javno zdravlje i morska laboratorija Univerziteta Djuk. Njihov tim, predvođen naučnikom za očuvanje mora Danielom Vianom, analizirao je naučne članke od 1973. godine o zaštićenim morskim područjima i njihovom uticaju na ljude.

Rezultati istraživanja pokazuju da je više od 60% pažljivo praćenih zaštićenih morskih područja širom sveta pokazalo poboljšanje kako u očuvanju prirode tako i u ljudskom blagostanju.

Studija je obuhvatila zaštićena morska područja koja omogućavaju „održivo korišćenje“ putem upravljanja i selektivnih ribolovnih aktivnosti koje ne nanose štetu delikatnim staništima kao što su koralni grebeni.

U većini slučajeva, investiranje u zaštićena morska područja donosi direktnu korist zdravlju i životnim sredstvima lokalnih zajednica. Povećanje ribljeg ulova i drugih vodenih resursa, poput školjki i morskih algi, obično su primarni izvori koristi. Prihodi ribara rastu, a pristup hranljivim vodenim resursima poboljšava se.

Posebno u malim ostrvskim državama poput Bonera, Palaua i Kukovih ostrva, gde je više od 95% ribljeg ulova povezano sa merama očuvanja zasnovanim na području, zaštita mora ima najveći uticaj na živote zavisne od ribolova.

Iako postoje dokazi da je zaštita mora poboljšala pristup hranljivoj hrani, malo je studija koje direktno merile uticaj na ishranu lokalnog stanovništva.

Povezivanje očuvanja okeana sa ljudskim zdravljem donosi nove perspektive, ali postoje nedostaci u istraživanjima. Pitanje distribucije prihoda od turizma i ribolova, kao i destinacija povećanog ribljeg ulova, ostaje otvoreno.

Zaštićena morska područja mogu pružiti značajne koristi, ali je upravljanje njima ključno kako bi se osiguralo da efekti budu pozitivni. Ključne pretnje poput klimatskih promena i zagađenja zahtevaju sveobuhvatan pristup očuvanju morskih ekosistema.