Šta vam nos može reći o vašem zdravlju

Šta vam nos može reći o vašem zdravlju

Zahvaljujući neobičnosti poznatoj kao nesvesna selektivna pažnja, vaš mozak je naučio da ignoriše vaš nos. Istaknuta karakteristika koja se nalazi blizu očiju, šnoz bi mogao da stane na put našem vidu — ali nervni sistem to pametno filtrira.

Ipak, možete izabrati da tražite svoj nos. Ili zatvorite jedno oko ili pogledajte levo, desno ili nadole i pojaviće se u vidokrugu.

Ali, iako vaš mozak naporno radi da spreči vaš nos da ometa vašu liniju vida, vaša njuška nije nešto što treba ignorisati. Kao i mnogi drugi delovi vašeg tela, pregled nosa može pomoći u dijagnostici spoljašnjih stanja kože – i unutrašnjih bolesti.

Iako postoje brojni oblici akni, akne vulgaris su najčešće—i često pogađaju nos.

Ovo stanje kože nastaje usled začepljenja sitnih žlezda u koži koje luče zaštitna ulja, što dovodi do otvorenih i zatvorenih komedona. Otvoreni komedoni – poznatiji kao mitiseri – razvijaju tamno obojeni čep, dok su zatvoreni komedoni bele tačke koje nastaju kada su pore potpuno blokirane. Začepljene pore se takođe mogu razviti u veće kvržice i izbočine koje se mogu inficirati, upaliti i napuniti gnojem, pa čak i ostaviti ožiljke na koži.

Akne rozacea imaju drugačiji izgled. To je zapaljensko stanje kože koje uzrokuje eritem – ili crvenilo kože – najčešće preko nosa i obraza. Rozacea je trenutno neizlečiva, ali se može lečiti, često dugotrajnim lečenjem. Pacijenti sa rozaceom često mogu razviti papule i pustule osipa koje podsećaju na akne – i takođe imaju vidljive krvne sudove koji se pojavljuju kao tanke crvene ili ljubičaste linije preko nosa i obraza.

U nekim slučajevima, rozacea može izazvati rast i zgušnjavanje kože nosa. Ovo stanje se naziva rinofima i, kao i druga vidljiva stanja kože, može dovesti do dubokih promena u izgledu i ozbiljno uticati na samopouzdanje obolelih.

I akne vulgaris i rozacea su povezane sa različitim faktorima rizika i zdravstvenim stanjima, iako su neke veze jače od drugih. U slučaju rozacee, lista uključuje visok krvni pritisak i holesterol, dijabetes i reumatoidni artritis.

Sarkoidoza je inflamatorna bolest koja može uticati na bilo koje tkivo u telu – mada uglavnom na pluća i limfne čvorove. Stanje može da stvori mrlje plavičastog ili ljubičastog osipa, posebno na ekstremitetima tela gde je koža obično hladnija. Ovo uključuje uši, prste na rukama i nogama, i naravno, nos. Kada sarkoidoza utiče na nos, poznata je kao lupus pernio, iako je naziv pogrešan jer ovo stanje nije isto što i autoimuna bolest poznata kao lupus.

Redovni lupus je potpuno drugačije stanje gde telo napada sopstvena tkiva. Ime je dobio od latinske reči za „vuk“, a ime datira još iz srednjeg veka kada se za osip na koži rekao da podseća na ugriz vuka.

Kada lupus, a ne sarkoidoza, zahvati kožu, stvara se leptirski osip — ili malarski osip, koji se širi preko obraza i nosnog mosta. Ovaj osip može izgledati veoma sličan rozacei.

U stvari, lupus je poznat kao „veliki imitator“ jer ima slične simptome kao mnoge različite bolesti.

Trigeminalni trofični sindrom je retko stanje izazvano oštećenjem trigeminalnog nerva, koji kontroliše žvakanje, ali i daje osećaj na licu. Kada su manje nervne grane koje snabdevaju područje kože oko nozdrva oštećene, osetljivost je pogođena. Pacijent primećuje da koža postaje desenzibilizovana ili utrnuta – ili da bocka, poput igle i igle, stvarajući želju da bere ili češe. Ponovljeno oštećenje kože može izazvati razvoj čireva oko nozdrva.

Ovo stanje se razlikuje od poremećaja čupanja kože – ili dermatilomanije – kada psihološka kompulzija pokreće želju da se čupa kožu.

Zato s vremena na vreme zatvorite jedno oko da biste se divili svojoj gudi, ili, još bolje, dobro je pogledajte u ogledalu. Zaslužuje više priznanja od slepe tačke koju vaš mozak dozvoljava.