Šta očekivati tokom rehabilitacije nakon zamene kuka

Šta očekivati tokom rehabilitacije nakon zamene kuka

Zamena kuka je velika, teška elektivna hirurgija, a rehabilitacija nakon toga zahteva vreme, kaže stručnjak iz Medicine Džons Hopkins u Baltimoru.

Takođe će biti potrebno koordinisano planiranje između vas, vašeg tima za negu i vaše porodice i negovatelja, rekao je dr Savia Thakkar, ortopedski hirurg i stručnjak za minimalno invazivne i totalne zamene zglobova uz pomoć robota u Hopkinsu.

Boravak u bolnici nakon zamene kuka nije dug, rekao je Thakkar.

„Većina pacijenata može da počne da hoda i može da ode kući na dan operacije“, rekao je Takkar u Hopkinsovom saopštenju. „Većini ljudi nije potreban odmor u krevetu. U stvari, pomeranje novog zgloba sprečava ga da postane ukočen.“

Boravak u bolnici nakon operacije preko noći je obično obavezan samo za ljude sa osnovnim zdravstvenim stanjima (na primer, problemi sa srcem ili plućima kojima je možda potrebno praćenje).

Ili, ako nemate nekoga ko može da vas odvede kući, a zatim da vam pomogne tamo, može biti zagarantovana dodatna noć u bolnici.

Stacionarna rehabilitacija u bolnici se takođe može savetovati za pacijente koji su imali posebno složene operacije zamene kuka, dodao je Thakkar.

„Pacijenti će imati fizikalnu terapiju pre operacije zamene kuka, a zatim će raditi sa fizioterapeutom odmah nakon operacije kako bi pojačali vežbe pre nego što odu kući“, objasnio je Thakkar.

Zatim, rehabilitacija se nastavlja nekoliko dana nakon operacije, a biće zakazani sastanci za radni i fizioterapeut. Takođe ćete dobiti uputstva o vežbama koje treba da radite kod kuće.

Rehabilitacija obično počinje obukom u jednostavnim zadacima – na primer, ustajanje iz kreveta ili stolice. Zatim napreduje do složenijih zadataka kao što su ulazak i izlazak iz automobila ili penjanje stepenicama, rekao je Thakkar.

Sve to zahteva snagu mišića, tako da su vežbe sa tegovima i vežbe otpora – posebno one usmerene na kukove i kolena – uvek deo rehabilitacije zamene kuka.

To je procenio vaš zdravstveni tim, rekao je Thakkar, ali ovi uređaji će možda biti potrebni da bi se smanjile šanse za pad. Međutim, generalno nije neophodno držati težinu sa hirurški popravljenog kuka.

„Rezovi za operaciju zamene kuka danas su veoma mali i zatvoreni su upijajućim šavovima“, rekao je Thakkar. Savremenim rezovima je potrebno oko šest nedelja da zarastu. Prekrivene su zavojem, ali možete se tuširati uobičajeno, mada je najbolje izbegavati kupanje i plivanje dok rez potpuno ne zaraste.

Područje oko zamene kuka će nabubriti i biće nelagodnosti, rekao je Thakkar. Nešto bola se može očekivati, ali ako procenite da je vaš bol konstantno na 6 ili više na skali bola od 1 do 10, recite svom lekaru, jer to može signalizirati infekciju ili neku drugu komplikaciju.

Neki načini za ublažavanje bolova tokom rehabilitacije:

U idealnom slučaju, kako se rehabilitacija nastavlja, vaš bol treba postepeno da se smanji sve dok ne dostigne 1 do 2 na skali u roku od tri meseca nakon operacije.

Thakkar je rekao da sve zavisi od toga koliko je aktivnost fizički naporna.

Vožnja. Ovo u velikoj meri zavisi od toga koji kuk ste zamenili – ako je levi kuk, onda je vožnja verovatno izvodljiva oko nedelju ili dve posle operacije, ali ako je desni kuk, računajte na to da bude bliže mesec dana pre nego što se vratite za volan.

Rad. Opet, to zavisi od vašeg posla: poslovima na kancelariji obično je potrebno dve nedelje da se ponovo osećaju prijatno, dok poslovima koji zahtevaju podizanje teškog tereta može biti potrebno i do šest nedelja da se vrate, rekao je Thakkar.

Sports. Možete nastaviti sa lakšim sportovima kao što je golf kad god vam bude udobno. Ali držite se podalje od grubijih kontaktnih sportova oko šest nedelja, kaže Thakkar. Plivanje je takođe problematično i potrebno je da sačekate dok se rez potpuno ne zaraste pre nego što se vratite u bazen, obično do šest nedelja.

„Oporavak zamene kuka u proseku može trajati oko dve do četiri nedelje, ali svi su različiti“, rekao je Takkar. Nivoi aktivnosti pre operacije, vaše godine, ishrana, postojeća stanja i drugi faktori zdravlja i načina života mogu uticati na vreme oporavka.

„Postizanje određenog nivoa aktivnosti pre operacije može vam pomoći da se brže vratite“, rekao je Thakkar. „Koristimo režim koji se zove pre-rehabilitacija, ili prehab, da pomognemo pacijentima da dođu u fizičku formu koja će ih podesiti za uspešan oporavak.

„Kao i kod svake operacije, postoji određeni rizik od komplikacija tokom i nakon zamene kuka, što može uključivati infekciju na mestu reza, frakture kostiju i dislokacije kuka“, objasnio je Thakkar.

Znaci upozorenja su groznica, drenaža sa mesta reza, poteškoće u kretanju ili jak bol koji lekovi ne ublažavaju su svi znaci koje treba da kontaktirate svom lekaru.

Generalno, budite oprezni tokom rehabilitacije da izbegnete iznenadne, oštre pokrete koji mogu da izazovu dislokacije i, naravno, vodite računa da izbegnete padove.

Stariji implantati kuka napravljeni su od metala, ali noviji su uglavnom sastavljeni od keramike i plastike, tako da je njihov životni vek mnogo duži – obično 20 do 30 godina, rekao je Thakkar.

„Ako patite od teškog artritisa u oba kuka, mogli biste da zamenite oba zgloba u isto vreme [dvostruka zamena kuka]. Ovo bi zapravo moglo biti sigurnije i dovesti do bržeg oporavka kod nekih pacijenata“, rekao je Thakkar.

Međutim, postoje prednosti i nedostaci dvostruke zamene kuka. Sa profesionalne strane, oporavak zapravo može potrajati manje vremena, jer anestezija nije tako veliki problem, objasnio je Thakkar, a vreme oporavka zapravo može biti kraće.

Međutim, zamena oba kuka istovremeno zahteva udvostručenje napora tokom rehabilitacije, jer će obe noge trebati jačanje. To takođe može značiti da vam treba više pomoći kod kuće tokom perioda rehabilitacije.

S druge strane, Thakkar je rekao, ako želite da se oba kuka zameni, ali ne u isto vreme, sačekajte najmanje šest nedelja između procedura da biste smanjili šanse za krvni ugrušak.