Onkolog objašnjava šta je CAR-T ćelijska terapija

Onkolog objašnjava šta je CAR-T ćelijska terapija

Procenjuje se da je širom sveta dijagnostikovano oko 635.000 novih slučajeva limfoma, prema najnovijem izveštaju Međunarodnog fonda za istraživanje raka. Napredak u lečenju, poput terapije himernim antigenskim receptorom-T ćelijama (CAR-T ćelijska terapija), značajno je poboljšao stope preživljavanja kod agresivnih oblika limfoma.

Hematolog i onkolog dr Madiha Ikbal sa klinike Maio ističe da je terapija ćelijama CAR-T personalizovan i inovativan pristup koji pruža nadu pacijentima sa različitim oblicima limfoma. Ona objašnjava da je limfom suštinski rak imunološkog sistema.

Za pacijente koji ne reaguju na konvencionalne terapije poput kombinacije hemoterapije i tretmana zasnovanih na antitelima, terapija ćelijama CAR-T može predstavljati opciju. Pre pojave ove terapije, pacijenti koji nisu imali uspeha sa dve linije hemoterapije imali su veoma ograničeno preživljavanje od oko šest meseci.

Proces primanja terapije ćelijama CAR-T obično traje nekoliko nedelja, jer se T ćelije pacijenta, koje obično pomažu u borbi protiv infekcija, sakupljaju i genetski modifikuju da ciljaju limfom. Nakon primanja niskih doza hemoterapije, modifikovane ćelije se reintrodukuju u pacijenta, gde mogu ciljati i uništiti limfom.

Dr Ikbal ističe da pacijenti koji su imali lošu prognozu sada imaju potencijal za izlečenje od bolesti zahvaljujući terapiji ćelijama CAR-T.