Pre svega važno je da ne paničite.
Morska mesečina može u kontaktu sa kožom da stvori osećaj jakog žarenja. Iako je manja od ostalih vrsta koje žive u Jadranskom moru, može izazvati jači osećaj bola . Morska mesečina je relativno mala meduza sa polukružnom kapom i ružičastim pipcima, a telo joj je posuto sitnim ljubičastim tačkama.
Nakon povreda često ostaje depigmentacija kože ili čak ožiljak. Ova meduza može da poraste do 20 centimetara u dužinu i do šest centimetara u prečniku kape. Živi na dubinama od nula do 10 metara, gde pluta i povremeno pliva.
Nesreće prilikom plivanja mogu pokvariti odmor, pa je važno biti oprezan pri ulasku u vodu, prenosi 24 časa.hr.
Ako vas u moru ubode meduza, važno je da ne paničite, već odmah izađite na obalu i operite ranu morskom vodom da biste uklonili pipke. Nemojte koristiti običnu slatku vodu, jer će se pipci zalepiti za kožu.
Ostalo ćete deaktivirati ako opekotinu polijete sirćetom ili ako stavljate obloge od sirćeta da ne bi došlo do infekcije. Limunov sok takođe može pomoći.
Obično, nakon kontakta sa meduzom na koži, javlja se alergijska reakcija na supstance koje se nalaze u njihovim pipcima, ali ova opekotina obično nije opasna.
Međutim, ako je površina veća od raširenosti dlana sa prstima i pojavljuju se veći plikovi, obratite se lekaru. Kortikosteroidne kreme će smanjiti reakciju, a njih mora prepisati vaš lekar, piše WebMD.