Neki pacijenti sa bolom u grudima zbog smanjenog dotoka krvi u srce mogu imati koristi od implantacije stenta, umesto lekova protiv bolova u grudima.
Ovo su nalazi studije koju su vodili istraživači sa Imperijalnog koledž London i NHS Zdravstvenog trust Imperial koledža, a koja je procenila uticaj stentova na smanjenje bolova kod pacijenata sa anginom.
Utvrđeno je da je implantacija stenta — malenog uređaja u obliku cevi koji pomaže da se suženi krvni sudovi održavaju otvorenim — poboljšala bol u grudima i pacijentovu sposobnost da vežba u poređenju sa pacijentima koji nisu dobili stent, ali su umesto toga prošli placebo proceduru.
Prema istraživačima, rezultati ispitivanja ORBITA-2 sugerišu da bi trebalo ažurirati američke i evropske smernice.
Nalazi su predstavljeni na naučnim sesijama Američkog udruženja za srce 2023. i objavljeni su kao „Placebo-kontrolisano ispitivanje perkutane koronarne intervencije za stabilnu anginu“.
Dr Raša Al-Lami, sa Nacionalnog instituta za srce i pluća u Imperijalu i kardiolog na Imperial College Healthcare NHS Trust, koji je vodio studiju, rekao je: „Realnost kliničke prakse nam govori da uzimanje više lekova protiv bolova u grudima dugo vremena termin često nije realan za pacijente koji imaju neprijatne simptome angine.
„Ubuduće, pacijenti i medicinski timovi imaju izbor između dva načina za ublažavanje bolova u grudima: lekove protiv angine bolova u grudima ili implantaciju stenta kao anti-anginozne procedure. Svi pacijenti će morati da nastave sa uzimanjem lekova koji smanjuju rizik od budućih događaja kao što su srčani udari i smrt“.
Nalazi iz prethodnog ispitivanja tima iz 2017. (ORBITA) sugerišu da stentovi nisu imali značajnu dodatnu korist na kapacitet vežbanja, simptome ili kvalitet života u poređenju sa lekovima.
Učesnici u ORBITA ispitivanju su primili stentove (ili placebo proceduru) u skladu sa trenutnim smernicama za lečenje pacijenata sa anginom, u kojima se navodi da pacijentima treba ponuditi tri različite vrste lekova protiv bolova u grudima za lečenje angine pre nego što se uzme u obzir stent.
Istraživači su sumnjali da je nedostatak koristi od stentova prikazanih u prethodnom ispitivanju možda bio posledica visokog nivoa lekova protiv bolova u grudima koje su ovi pacijenti uzimali, što sugeriše da stentovi nisu imali dodatnu korist.
Da bi ovo dalje istražili, pacijenti u studiji ORBITA-2 prestali su da uzimaju lekove protiv bolova u grudima pre nego što su primili stent ili placebo proceduru. Pacijenti su nastavili da uzimaju druge lekove, uključujući aspirin i statine koji smanjuju rizik od srčanog udara.
Analiza je pokazala da više od jedne trećine pacijenata koji su primili stent u ispitivanju ORBITA-2 nije bilo simptoma angine na kraju ispitivanja. Pacijenti u grupi sa stentom su takođe imali tri puta veću verovatnoću da nemaju anginu od pacijenata koji su primili placebo proceduru.
Ali stentiranje nije bilo efikasno za sve pacijente i 59% onih koji su primili stent nastavilo je da oseća bol u grudima čak i nakon uspešne procedure.
Dr Al Lami je dodao: „Ključni nalaz iz posmatranja naša dva ispitivanja zajedno je da izgleda da prvi ponuđeni tretman ima maksimalan efekat. Stentovi nisu rizični niti su besplatni, ali njihova upotreba kao početna procedura sada se može smatrati dokazom -zasnovan i potencijalno efikasan za neke pacijente.
„Ispitivanja ORBITA i ORBITA-2 sugerišu da američke i evropske smernice za stabilnu koronarnu bolest možda zahtevaju ažuriranje kako bi pacijentima i kliničarima ponudili više fleksibilnosti da odluče koji je tretman najprikladniji. Naša studija sugeriše da ograničavanjem stentiranja na pacijente sa neadekvatnim odgovorom za lekove protiv bolova u grudima, možda nehotice biramo grupu pacijenata sa najmanje dobiti.“
Istraživači su otkrili da je pozitivan efekat stentiranja bio trenutan i da se nastavio tokom perioda praćenja od 12 nedelja, gde su pacijenti svakodnevno beležili svoje simptome.
Pacijenti koji su primili stent takođe su mogli da vežbaju oko jedan minut duže od onih koji su primili placebo proceduru. Primećeno je da je ovo manji efekat nego što bi mnogi kardiolozi verovali na osnovu postojećih podataka i smatralo se da je sličan efektu jedne pune doze lekova protiv bolova u grudima.
Ukupno, 301 pacijent je bio uključen u studiju na 14 lokacija u Velikoj Britaniji. Učesnici i istraživački timovi nisu znali da li su primili stent ili placebo proceduru tokom ispitivanja.
Pacijenti su imali 24-časovni pristup kliničkim istraživačkim timovima koji takođe nisu znali da li su pacijenti dobili stent ili ne, a lekovi su ponovo počeli ako se bilo koji od učesnika žalio na simptome. Četiri pacijenta u grupi sa stentiranjem i šest u placebo grupi doživeli su srčani udar.