Polno prenosive infekcije kod majke povezane sa smanjenom porođajnom težinom u Papui Novoj Gvineji

Polno prenosive infekcije kod majke povezane sa smanjenom porođajnom težinom u Papui Novoj Gvineji

Niska težina pri rođenju predstavlja veliku zabrinutost u Papui Novoj Gvineji (PNG) kao vodeći faktor rizika za smrt novorođenčadi.

Nova studija je otkrila da polno prenosive infekcije (SPI) mogu značajno smanjiti težinu beba pri rođenju. Nalazi su objavljeni u časopisu Med.

Studija je prva koja se bavi uticajem Micoplasma genitalium (MG) – polno prenosive bakterije koja može da inficira reproduktivni sistem – na nižu porođajnu težinu, u odnosu na druge SPI kao što su gonoreja i klamidija.

Dr Mišel Skular, glavni istraživač u Burnetovom programu Zdrave majke, Zdrave bebe, rekla je da žene u PNG imaju jednu od najviših stopa MG na svetu.

„Ranije nije pokazano da Micoplasma genitalium ima uticaj na porođajnu težinu, a mi smo pokazali da može naneti štetu nerođenom detetu“, rekla je ona. „Naše shvatanje je da ljudi obično ne proučavaju Micoplasma genitalium, tako da ne testiraju na nju, niti je uključuju u studije STI, još manje da bi videli uticaj na trudnu osobu.

Istraživanje je pokazalo da MG infekcija može smanjiti težinu bebe pri rođenju za 167 grama. Koinfekcije MG i gonoreje, istovremeno, mogu smanjiti porođajnu težinu za 442 grama, a dvostruka infekcija MG i hlamidijom može smanjiti porođajnu težinu za 265 grama.

Uticaj STI infekcija na bebe može biti podjednako značajan kao i uticaj malarije na smanjenu porođajnu težinu.

„Prosečna porođajna težina Svetske zdravstvene organizacije je tipično 3,5 kilograma. U PNG, ta prosečna porođajna težina je već niža od ove, tako da je svako dalje smanjenje značajno“, rekao je dr Skular. „Svako pitanje koje uzrokuje da beba ne može toliko da raste u trudnoći dokaz je štete po bebu, tako da je rešavanje faktora koji se mogu lečiti i koji mogu dovesti do niže porođajne težine ključno za smanjenje rizika od smrti novorođenčadi.

MG je mnogo manje poznata SPI od drugih izlečivih SPI kao što su sifilis, gonoreja, klamidija i trihomonijaza.

Skrining na MG se trenutno ne preporučuje zbog ograničenog znanja o infekciji i njene sposobnosti da brzo postane otporan na antibiotike, što može povećati složenost lečenja.

„Važno je da nastavimo da poboljšavamo naše razumevanje ove infekcije, kako bismo bolje razumeli kako da je sprečimo i lečimo“, rekao je dr Scoullar.