Ako tražite rutinu vežbanja koja vam može pomoći da izgubite težinu, možda biste želeli da povećate intenzitet vežbanja: nova studija pokazuje da je energična vežba bolja za suzbijanje apetita nego umereno vežbanje.
Studija dolazi od istraživača sa Univerziteta Virdžinije, a uključivala je 14 zdravih učesnika. Od njih je zatraženo da poste preko noći, pre nego što završe različite vežbe na različitim nivoima intenziteta, a zatim izveštavaju o nivou svog apetita.
Uzeti su i uzorci krvi da bi se izmerili efekti vežbanja na hormon grelin, za koji se zna da igra značajnu ulogu u regulisanju apetita. Što je viši nivo grelina u celom telu, osećamo se gladnije.
„Otkrili smo da vežbe visokog intenziteta potiskuju nivo grelina više od vežbi umerenog intenziteta“, kaže endokrinolog Kara Anderson sa Univerziteta Virdžinija.
„Pored toga, otkrili smo da su se pojedinci osećali manje gladni nakon vežbi visokog intenziteta u poređenju sa vežbama umerenog intenziteta.“
Razlika u nivoima grelina bila je najznačajnija kod ženskih učesnica, otkrili su istraživači, iako je u pogledu nivoa apetita koji su sami prijavili postojao primetan pad kod oba pola nakon vežbi većeg intenziteta.
Grelin se može naći iu aciliranom (AG) iu deaciliranom (DAG) obliku u telu, a osim što je povezan sa apetitom, važan je i u drugim oblastima, uključujući spavanje, pamćenje i energetski balans.
Istraživači sugerišu da postoji specifična tačka u kojoj grelin počinje da se smanjuje – verovatno kada telo proizvodi više laktata nego što može da podnese. Laktat je nusprodukt mišićnog metabolizma koji se proizvodi dok telo radi teže.
„Pošto je naš protokol koristio laktat u krvi za određivanje intenziteta vežbanja, ovi nalazi sugerišu da bi vežbanje iznad laktatnog praga moglo biti neophodno da bi se izazvala supresija grelina“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Odnos između vežbanja i apetita je zapravo prilično komplikovan: u zavisnosti od vrste vežbanja, koliko dugo traje i profila ljudi koji su uključeni, vežbanje može povećati i smanjiti nivo gladi.
To je jedna od onih oblasti u kojima je definitivno potrebno više istraživanja – što je bio deo cilja ove nove studije. Iako je uzorak studije bio mali, on naglašava potencijalne razlike između polova kada je u pitanju hormon grelin.
Što se tiče gubitka težine, znamo da sposobnost gubitka kilograma zavisi od čitavog niza faktora – uključujući rutine vežbanja – i da smo svi različiti kada je u pitanju koja taktika najbolje funkcioniše, nešto na šta ovo novo istraživanje baca više svetla .
„Vežbu treba posmatrati kao lek, gde dozu treba prilagoditi na osnovu ličnih ciljeva pojedinca“, kaže Anderson.
„Naše istraživanje sugeriše da vežbe visokog intenziteta mogu biti važne za suzbijanje apetita, što može biti posebno korisno kao deo programa mršavljenja.“