Nova droga po imenu „kuš“ pravi haos u Zapadnoj Africi, posebno u Sijera Leoneu, gde se procenjuje da svake nedelje odnese desetine života i hospitalizuje hiljade ljudi. Ova mešavina, koju uglavnom koriste muškarci od 18 do 25 godina, izaziva ozbiljne posledice poput nesvestica, padova, udaranja glavom o tvrde površine i učestvovanja u saobraćajnim nesrećama.
Sastojci droge „kuš“ uključuju kanabis, fentanil, tramadol, formaldehid, i prema nekim izvorima, čak i samlevene ljudske kosti. Ova opasna mešavina se proizvodi u lokalnim kriminalnim bandama, ali pojedini sastojci dolaze iz međunarodnih izvora, verovatno olakšani internetom i digitalnim komunikacijama.
Fentanil se veruje da potiče iz tajnih laboratorija u Kini, dok tramadol ima ilegalne izvore širom Azije. Formaldehid, koji može izazvati halucinacije, takođe je prisutan u ovoj opasnoj drogi.
Jedan od šokantnih sastojaka koji se pominje je samlevene ljudske kosti, ali nema direktnih dokaza o ovome. Spekuliše se da bi pljačkaši grobova mogli doprineti ovom sastojku, ali to ostaje nepotvrđeno.
Cena „kuša“ je relativno niska, oko pet leona (20 britanskih penija) po džointu, što dovodi do masovne potrošnje u zemlji gde je godišnji prihod po glavi stanovnika svega oko 500 funti.
Ova epidemija droge „kuš“ predstavlja ozbiljan izazov za javno zdravstvo i bezbednost u Zapadnoj Africi. Pitanje rešenja ostaje otvoreno, dok mnogi istraživači i stručnjaci predlažu integrisane pristupe koji uključuju zakonske mere, rehabilitaciju, javno zdravlje i programe zapošljavanja kako bi se suzbila ova ozbiljna pretnja.