Smrtni slučajevi u SAD povezani sa alkoholom nastavljaju da raste, posebno među ženama

Smrtni slučajevi u SAD povezani sa alkoholom nastavljaju da raste, posebno među ženama

Smrtni slučajevi u kojima je alkohol igrao ključnu ulogu naglo su porasli poslednjih godina, pogađajući žene čak i teže nego muškarce, pokazuju novi vladini podaci. Studija je objavljena u CDC časopisu Nedeljni izveštaj o morbiditetu i mortalitetu.

Između 2016. i 2021. (najnoviji dostupni brojevi), „prosečan broj smrtnih slučajeva u SAD od prekomerne upotrebe alkohola porastao je za više od 40.000 [29%], na 178.000 godišnje“, izvestio je tim iz američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti.

Drugim rečima, tokom 2020. i 2021. u proseku je 488 Amerikanaca umrlo svakog dana od prekomernog pijenja, zaključili su autori izveštaja.

Čini se da se stopa rasta ubrzava: između 2016. i 2019. godine, smrtni slučajevi u kojima je alkohol bio faktor porasli su za 5%, ali su između 2018. i 2021. porasli za 23%.

Muškarci i dalje gube živote od alkohola u većem broju nego žene, navodi se u izveštaju. Međutim, stopa po kojoj žene umiru od prekomernog pijenja raste brže nego kod muškaraca, otkrili su istraživači.

Tokom perioda istraživanja, smrtnost od prekomerne upotrebe alkohola među ženama porasla je za oko 35%, u poređenju sa porastom od oko 27% među muškarcima.

Novi podaci sagledavali su smrtne slučajeve direktno povezane sa pijenjem – stvari poput alkoholne bolesti jetre ili prekomerne intoksikacije – kao i indirektnije uzroke, kao što je uloga obilnog pijenja u srčanim oboljenjima i moždanom udaru.

Tokom perioda istraživanja, stope smrtnosti su porasle za većinu oblika smrti povezanih sa alkoholom, ali „stope smrtnosti među ženama [koje uključuju alkohol] bile su najveće od srčanih bolesti i moždanog udara“, primetio je tim koji je predvodila istraživačica alkohola CDC-a Marissa Esser.

Zašto stalan, strm porast smrtnih slučajeva? Prema istraživačima, brojni faktori mogu biti krivi, uključujući proširenje pristupa alkoholu (na primer, kućna dostava) koje je počelo tokom pandemije.

Čini se da je i pijanstvo u porastu. Na primer, „prevalencija prekomernog opijanja među odraslim osobama starosti 35-50 godina bila je veća 2022. nego bilo koje druge godine tokom protekle decenije“, primetio je tim CDC-a.

Taj porast ne sluti dobro za budućnost, upozorila je Eserova grupa.

Šta se može učiniti da se ovi trendovi preokrenu? Istraživači veruju da bi povećanje poreza na alkohol i smanjenje broja prodavnica licenciranih za prodaju piva, vina i alkohola samo moglo pomoći.