Februara 1976. godine, 19-godišnji Pvt. Dejvid Luis iz Fort Diksa preminuo je nakon pešačenja od 50 milja, a obdukcija je pokazala prisustvo virusa svinjskog gripa H1N1. Ova neočekivana otkrića pokrenula su hitne reakcije unutar epidemiološke zajednice, jer su mnogi strahovali da bi mogao nastati novi globalni pandemijski val sličan onom iz 1918. godine, koji je usmrtio oko 50 miliona ljudi.
Kao odgovor na ovu pretnju, predsednik Džerald Ford je 24. marta 1976. godine najavio plan za masovnu imunizaciju u SAD-u, koja je počela 1. oktobra iste godine. Iako je početna mala epidemija u Fort Diksu brzo nestala, bez novih slučajeva nakon februara, globalna zajednica je nastavila sa pripremama za moguću pandemiju.
Međutim, priča nije završila tu. U novembru 1977. godine, nova pandemija je iznenada izbila u Rusiji, ali nije bila uzrokovana očekivanim H1N1 sojem svinjskog gripa. Umesto toga, otkriven je soj H1N1 koji je bio identičan onom iz ranih 1950-ih godina, koji je prethodno bio izumro. Ova pandemija je imala nisku stopu smrtnosti i napadala je pretežno mlađe osobe.
Dalja istraživanja pokazala su da je novi virus zapravo reaktiviran soj iz prošlosti, a najbolji dokazi sugerišu da je virus prvotno ponovo pojavio u Tjencinu, Kina, u proleće 1976. godine. Mikrobiolog Peter Palese je utvrdio da je ovaj soj bio identičan starijim H1N1 sojevima koji su izumrli ranije.
Moguće je da je slučajno oslobađanje ovog reaktiviranog virusa moglo biti rezultat istraživačkih programa vakcine ili bioloških ispitivanja koja su se odvijala tokom tog perioda. Bez obzira na uzrok, svet je na kraju imao pandemiju koja je bila samoispunjavajuće proročanstvo, dok se svet suočavao sa pretnjama drugih virusa kao što su ptičji grip i virus mpok.
Donald S. Burke, ugledni epidemiolog, ističe da je važno da se brzo reaguje na nove pretnje, ali takođe naglašava potrebu za pažnjom kako bi se izbegle neželjene posledice brzih reakcija, što je lekcija koju istorija pandemije svinjskog gripa H1N1 iz 1976. godine pruža.