Pregled zasnovan na HPV-u može pomoći u otklanjanju raka grlića materice

Pregled zasnovan na HPV-u može pomoći u otklanjanju raka grlića materice

Sprovođenje skrininga zasnovanog na humanom papiloma virusu (HPV) u Britanskoj Kolumbiji moglo bi eliminisati rak grlića materice u pokrajini pre 2040. godine, prema studiji modeliranja objavljenoj u časopisu Canadian Medical Association Journal (CMAJ).

Prema istraživanju, više od 90% slučajeva raka grlića materice širom sveta uzrokovano je devet tipova HPV visokog rizika. Svetska zdravstvena organizacija i Kanadsko partnerstvo protiv raka (CPAC) postavili su ciljeve za eliminaciju ovog tipa raka do 2040. godine, definisane kao godišnja stopa manja od četiri na 100 000 žena.

Dok je Papa test decenijama bio glavni alat za skrining, istraživanja pokazuju da je skrining zasnovan na HPV-u precizniji u otkrivanju prekanceroznih promena na grliću materice. Osim toga, ovaj tip skrininga omogućava pacijentima da sami prikupe uzorke, što povećava pristup i prihvatanje ovog važnog preventivnog testiranja.

Autori istraživanja naglašavaju da opcija samoprikupljanja uzoraka može smanjiti prepreke za pristup skriningu i povećati učešće među osobama koje su manje ili nikada nisu bile podvrgnute ovom testiranju.

Korišćenjem CPAC-ovog OncoSim-Cervical modela, istraživači su razvili scenarije koji bi pomogli Britanskoj Kolumbiji da postigne ciljeve za eliminaciju raka grlića materice. Ukoliko bi se primenjivao skrining zasnovan na HPV-u, BC bi mogao postići cilj do 2034. godine, sprečavajući tako više od 900 slučajeva raka grlića materice do 2050. godine.

Međutim, postoji zabrinutost zbog povećane potražnje za kolposkopijom kako bi se istražili abnormalni rezultati i tretirali prekancerozni promene uvođenjem skrininga zasnovanog na HPV-u. Autori predlažu postepeno testiranje na HPV prema godinama kao moguće rešenje za smanjenje opterećenja zdravstvenih sistema.

Uprkos napretku u skriningu, stručnjaci ističu da je rak grlića materice i dalje prisutan u mlađoj populaciji, posebno među grupama koje se bore za pravičniji pristup zdravstvenoj zaštiti. Stoga, samouzorkovanje može biti ključno u povećanju pristupa skriningu za ove ranjive grupe.

U zaključku, autori istraživanja ističu važnost integrisanja samouzorkovanja u programe skrininga raka grlića materice širom Kanade kako bi se ostvario cilj eliminacije ovog raka.