Skoro 50% smrti od raka u SAD može se sprečiti, otkriva studija

Skoro 50% smrti od raka u SAD može se sprečiti, otkriva studija

Promenjivi faktori rizika, od pušenja cigareta do nedostatka vežbanja, mogli bi da budu odgovorni za skoro polovinu smrtnih slučajeva povezanih sa rakom koji se dešavaju među odraslima u SAD starijim od 30 godina, prema novoj studiji koja je analizirala 1,78 miliona slučajeva iz 2019.

Poruka istraživanja, koju je predvodio tim iz Američkog društva za borbu protiv raka (ACS), ne može biti mnogo jasnija: pojedinačno i kolektivno, šanse za razvoj raka i umiranje od bolesti mogu se značajno smanjiti donošenjem jednostavnih odluka o životu. zdraviji život i poboljšanje pristupa zdravstvenoj zaštiti.

„Veliki broj slučajeva raka i smrtnih slučajeva u Sjedinjenim Državama može se pripisati potencijalno promenljivim faktorima rizika, naglašavajući potencijal da se značajno smanji opterećenje raka kroz široku i pravednu primenu preventivnih inicijativa“, pišu istraživači u svojoj objavljenoj studiji.

U 19 od 30 proučavanih tipova raka, više od polovine slučajeva i smrti uzrokovani su potencijalno promenljivim faktorima rizika.

Autori studije su posebno istakli tri oblasti u kojima postoje jake veze između stope raka i faktora koje uglavnom možemo da kontrolišemo: pušenje, višak telesne težine i virusi povezani sa rakom (kao što je hepatitis B) protiv kojih se može vakcinisati.

Pušenje cigareta ima najveći udeo slučajeva koji se mogu pripisati njemu: 19,3 odsto slučajeva ukupno. Na drugom mestu je višak telesne težine sa 7,6 odsto, zatim konzumacija alkohola (5,4 odsto), izloženost UV zračenju (4,6 odsto) i fizička neaktivnost (3,1 odsto).

Uvek postoji veliki broj složenih faktora u igri sa rakom, naravno, a stepen u kome izbor načina života može da umanji rizik varira između tipova raka.

Tim je otkrio da je procenat slučajeva uzrokovanih faktorima rizika koji se mogu promeniti bio 100 procenata za rak grlića materice, jer se rizik u suštini može eliminisati vakcinacijom.

Na vrhu liste kada je u pitanju broj slučajeva je rak pluća: za 2019. godinu, 104.410 slučajeva kod muškaraca i 97.250 slučajeva kod žena bilo je povezano sa promenljivim faktorima rizika.

„Ovo otkriće naglašava važnost sprovođenja sveobuhvatne politike kontrole duvana u svakoj državi kako bi se promovisalo prestanak pušenja, kao i pojačani napori da se poveća skrining za rano otkrivanje raka pluća, kada bi lečenje moglo biti efikasnije“, kaže epidemiolog raka Farhad Islami iz ACS.

„Intervencije koje pomažu u održavanju zdrave telesne težine i ishrane takođe mogu značajno smanjiti broj slučajeva raka i smrtnih slučajeva u zemlji.“

Genetika i faktori životne sredine takođe mogu igrati ulogu u verovatnoći da neko dobije rak. U suštini, bolest uključuje nekontrolisanu podelu ćelija, stvarajući abnormalni rast koji može direktno oštetiti organe ili stvoriti opasnu neravnotežu u biološkim funkcijama.

Dok se opcije lečenja vremenom poboljšavaju, a stope oporavka rastu, ova nova studija je važan podsetnik koliko se karcinoma može sprečiti za početak – prestankom pušenja, praćenjem telesne težine, korišćenjem mera zaštite od sunca ili manje pijenja. , na primer.

„Ovi nalazi pokazuju da postoji stalna potreba za povećanjem ravnopravnog pristupa preventivnoj zdravstvenoj zaštiti i svesti o preventivnim merama“, kaže Ahmedin Džemal, epidemiolog raka u ACS-u.