Široko efikasan dizajn vakcine pruža novu nadu u borbi protiv hepatitisa C

Široko efikasan dizajn vakcine pruža novu nadu u borbi protiv hepatitisa C

Razvoj efikasne vakcine protiv virusa hepatitisa C (HCV) je decenijama predstavljao značajan izazov zbog velike genetske raznovrsnosti virusa. Istraživački tim je sada postigao obećavajuće rezultate. Koristeći imunogene fokusirane na epitop, oni su po prvi put bili u stanju da indukuju široko neutrališuća antitela (bnAbs) u laboratorijskim modelima.

Njihova studija objavljena je u časopisu Science Advances. Istraživače je predvodio prof. dr Tomas Krej sa Instituta za biohemiju i Centra za strukturnu i ćelijsku biologiju u medicini Univerziteta u Libeku, u saradnji sa međunarodnim partnerima

Globalno, oko 58 miliona ljudi je hronično zaraženo HCV-om, što dovodi do 290.000 smrtnih slučajeva godišnje zbog komplikacija kao što su ciroza jetre i rak jetre. Iako savremeni antivirusni tretmani postižu visoke stope izlečenja, globalna eliminacija HCV-a ostaje težak cilj zbog neadekvatnog ranog otkrivanja i ograničenih mogućnosti lečenja.

Zaista, HCV je identifikovan kao jedan od globalno prioritetnih endemskih patogena za istraživanje i razvoj vakcina u „Agendi imunizacije 2030“ Svetske zdravstvene organizacije. Spada među patogene za koje postoji hitna potreba za vakcinama, jer izazivaju značajan teret bolesti. Efikasna vakcina bi mogla da popuni ovu prazninu i ograniči širenje virusa.

„Naše istraživanje postavlja osnovu za novu generaciju vakcina. Fokusiramo se na prevazilaženje izazova koje predstavlja virusna raznolikost i imunološka evazija HCV-a“, objašnjava prof. Krei.

Tim je koristio nove računarske dizajne proteina da oponaša specifične regione virusnih glikoproteina E1 i E2, poznate kao epitopi za neutralizaciju. Oni su prebačeni na sintetičke proteinske nosače i integrisani u nanočestice da bi izazvali najefikasniji mogući imuni odgovor.

Studija je pokazala da su ovi imunogeni fokusirani na epitop u modelima miša sa repertoarom ljudskih antitela pokrenuli snažan imuni odgovor. Proizvedena antitela su bila sposobna da uspešno neutrališu više genetski raznolikih sojeva HCV.

Rezultati ove studije pružaju obećavajući pristup za prevazilaženje prethodnih neuspeha u razvoju efikasne HCV vakcine. „Ovaj pristup dokazivanja koncepta ne samo da nas približava efikasnoj vakcini protiv HCV-a, već bi takođe mogao da postavi nove standarde u razvoju vakcine protiv ovog i drugih medicinski značajnih virusa“, ​​kaže dr Kumar Nagaratinam, glavni autor studije.

Studija predstavlja značajnu prekretnicu u istraživanju vakcine i mogla bi da doprinese ograničavanju globalnog širenja hepatitisa C na duži rok. Buduća istraživanja imaju za cilj da dodatno poboljšaju efikasnost imunogena. Pored toga, stečeni uvidi mogli bi se primeniti na druge viruse koji predstavljaju slične izazove za razvoj vakcine.