Sigurniji, brži, manji ožiljak: Novi pristup hirurgiji mozga cilja na teške tumore na bazi lobanje

Sigurniji, brži, manji ožiljak: Novi pristup hirurgiji mozga cilja na teške tumore na bazi lobanje

Tumori koji nastaju u bazi lobanje su među najteže za uklanjanje u neurohirurgiji. Trenutni metod lečenja je da se izvrši hirurško uklanjanje tako što je poznato kao mikroskopski anteriorni transpetrosalni pristup (ATPA).

Nastojeći da umanji rizik od oštećenja i postoperativnih komplikacija, pošto je baza lobanje gusto prepuna nerava, krvnih sudova i drugih tkiva, a da ne pominjemo moždano stablo, medicinski istraživački tim Univerziteta Osaka Metropolitan koristi novi pristup.

Predvođen dr Hirokijem Morisakom, predavačom na Odeljenju za neurohirurgiju Medicinskog fakulteta i profesorom Takeom Gotoom, koji vodi odeljenje, tim je razvio minimalno invazivnu hiruršku tehniku nazvanu čisto endoskopska subtemporalna ključaonica ATPA.

Članovi tima pišu u Journal of Neurosurgery da je ovo, prema njihovom saznanju, prvi put da je ova procedura za uklanjanje lezija u regionu baze lobanje poznatoj kao petrozni vrh opisan u članku.

Endoskopska tehnika znači da je potrebno hirurški otvoriti manju površinu lobanje u poređenju sa mikroskopskim pristupom, u proseku samo 11,2 cm 2 naspram 33,9 cm 2 . Smanjuje se i rizik od oštećenja mozga.

Tim je izvršio 10 neurohirurških operacija koristeći svoj metod od 2022. do 2023. u Univerzitetskoj bolnici Osaka Metropolitan i uporedio rezultate sa 13 operacija koristeći mikroskopski ATPA od 2014. do 2021. godine.

Što se tiče operativnog vremena, endoskopski pristup ga je primetno smanjio, sa prosečnih 410,9 minuta na 252,9 minuta. Slično, gubitak krvi je smanjen sa prosečnih 193 ml na 90 ml. Stepen resekcije tumora (hirurško uklanjanje) bio je jednako visok kao i mikroskopskom metodom, dok su neurološke funkcije očuvane brzinom jednakom ili većom nego kod konvencionalnog pristupa.

„Poređenje nove endoskopske metode i konvencionalne mikroskopske metode nije pokazalo značajnu razliku u stopi resekcije tumora ili u mogućnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti pre i posle operacije, pri čemu je novi endoskopski pristup rezultirao kraćim operativnim vremenom i manjim gubitkom krvi“, rekao je prof. Goto.

„Očekuje se da će široka upotreba ove hirurške procedure poboljšati rezultate lečenja tumora mozga u bazi lobanje, ne samo u Japanu već i širom sveta.“