Preeklampsija je po život opasna komplikacija u trudnoći obeležena upornim visokim krvnim pritiskom koji je još ozbiljniji kada se javi rano u prvom tromesečju. Tačan uzrok rane preeklampsije je nepoznat i teško ga je predvideti, sprečiti i dijagnostikovati. Sada, u Journal of Proteome Research, istraživači izveštavaju o šest proteina koji bi se mogli koristiti kao mete za dijagnozu i lečenje stanja.
Ključni simptom preeklampsije je visok krvni pritisak majke, a ozbiljni slučajevi mogu dovesti do otkazivanja organa majke, niske težine novorođenčeta ili smrti majke ili fetusa. Preeklampsija pre 34 nedelje trudnoće ima veći rizik od teških ishoda, posebno za fetus.
Ali zdravstvenim radnicima je teško da otkriju ovo stanje pre nego što se pojave štetni simptomi, jer se malo zna o tome šta ga uzrokuje. Dakle, Jing Li i njegove kolege su krenuli da karakterišu proteine u tkivu placente koji mogu ponuditi tragove o uzroku preeklampsije u ranom nastanku i poslužiti kao mete za rano otkrivanje ili lečenje.
Istraživači su prikupili tkivo placente od 30 trudnica, polovina sa ranom preeklampsijom i polovina sa zdravim trudnoćama. Li i njegove kolege su koristili masenu spektrometriju za skrining molekularnih fragmenata u svakom uzorku, nakon čega je usledio softverski program za usklađivanje fragmenata sa njihovim povezanim proteinima. Ovaj proces je precizirao 59 proteina koji su bili prisutni u različitim količinama (bilo višim ili manjim) za uzorke tkiva preeklamptične placente u odnosu na zdrave uzorke tkiva placente.
Istraživači su odabrali 16 od ovih proteina za ciljanje sa drugom, osetljivijom metodom masene spektrometrije, koja je preciznije merila količine svakog proteina. Od ovih 16 proteina, šest je bilo prisutno u statistički različitim količinama u grupama uzoraka tkiva:
Sve u svemu, rezultati sugerišu da bi kardiovaskularne komplikacije ili ciklus estrogena mogli biti povezani sa razvojem preeklampsije sa ranim početkom. Tim kaže da je potrebno više istraživanja, ali identifikacija ovih šest proteina služi kao obećavajući prvi korak ka poboljšanom otkrivanju i lečenju ovog stanja opasnog po život.