Novi pristup lečenju raka: Metaboličko pražnjenje poboljšava efikasnost terapije T-ćelijama

Novi pristup lečenju raka: Metaboličko pražnjenje poboljšava efikasnost terapije T-ćelijama

Nova studija istraživača Dana Cappabianca i Krishanua Sahe sa Wisconsin Institute for Discovery otkrila je potencijalno revolucionaran pristup u lečenju raka pomoću terapije T-ćelijama sa himernim antigenskim receptorom (CAR). Ovaj pristup, objavljen u časopisu Molecular Therapy—Methods & Clinical Development, pokazao je da se efikasnost terapije može značajno poboljšati promenom uslova uzgajanja T-ćelija u laboratoriji.

T-ćelije su ključne komponente imunog sistema koje se mogu genetski modifikovati pomoću tehnologije za uređivanje genoma CRISPR/Cas9 kako bi izrazile specifične receptore usmerene na ćelije raka. Uobičajeni proces uzgajanja ovih ćelija u laboratoriji sada je unapređen primenom „metaboličkog pražnjenja“.

Studija je slučajno otkrila da izlaganje T-ćelija niskim nivoima hranljivih materija, poput glukoze i glutamina, pre nego što su prebačene u medijum sa visokim sadržajem hranljivih materija, značajno poboljšava njihove terapeutske osobine. Ovaj proces, nazvan „metaboličko pražnjenje“, pokazao je da tretirane T-ćelije zadržavaju karakteristike slične matičnim ćelijama, što ih čini sposobnim da bolje ciljaju i ubijaju ćelije raka, kao i da duže prežive u telu pacijenata.

„Otkrili smo da su T-ćelije koje su manje zrele, kao rezultat kratkotrajnog ograničavanja izlaganja šećeru, efikasnije u borbi protiv raka“, rekao je Cappabianca. „Ovo otkriće može imati duboke implikacije za buduće terapije koje se baziraju na CAR T-ćelijama.“

U nedavnim kliničkim ispitivanjima, pacijenti tretirani ovim novim pristupom su pokazali značajno poboljšanje u odnosu na konvencionalne metode. Čak 63% pacijenata je doživelo delimično ili potpuno smanjenje tumora, u poređenju sa samo 15% pacijenata u kontrolnoj grupi koji su bili tretirani konvencionalnim metodama uzgajanja T-ćelija.

Iako su potrebna dalja istraživanja kako bi se potvrdili ključni faktori ovog novog pristupa, istraživači se nadaju da će ova tehnologija uskoro biti dostupna u širokoj kliničkoj upotrebi za lečenje pacijenata sa različitim vrstama raka.

„Ovo otkriće je rezultat slučajne promene medija u našem istraživanju, što nas je odvelo na neočekivan put otkrića“, zaključio je Saha. „Nadamo se da će naši dalji napori u istraživanju i razvoju omogućiti da ovaj napredni pristup bude široko dostupan u kliničkoj praksi u narednim godinama.“