Šef Svetske zdravstvene organizacije rekao je u nedelju da razmišlja o sazivanju ekspertskog komiteta koji bi savetovao da li rastuću epidemiju mipoksa u Africi treba proglasiti međunarodnom vanrednom situacijom.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da zdravstvena agencija UN i Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti, između ostalih, pojačavaju svoj odgovor na epidemiju.
„Kako se smrtonosniji soj mipoksa širi na više afričkih zemalja, SZO, afrički CDC, lokalne vlade i partneri dalje povećavaju odgovor na prekid prenosa bolesti“, rekao je Tedros na platformi društvenih medija Ks.
„Ali potrebno je više sredstava i podrške za sveobuhvatan odgovor.
„Razmišljam o sazivanju komiteta za hitne slučajeve Međunarodnih zdravstvenih propisa da me posavetuje da li izbijanje mipoksa treba da bude proglašeno vanrednim stanjem javnog zdravlja od međunarodnog značaja.
PHEIC je najviši alarm koji SZO može da oglasi. Tedros, kao generalni direktor SZO, može proglasiti takvo vanredno stanje po savetu komiteta.
Međunarodni zdravstveni propisi su pravno obavezujući okvir za reagovanje na vanredne situacije javnog zdravlja.
Ranije poznat kao majmunske boginje, mpoks je zarazna bolest uzrokovana virusom koji na ljude prenose zaražene životinje, a koja se takođe može preneti sa čoveka na čoveka bliskim fizičkim kontaktom.
Mpoks je prvi put otkriven kod ljudi 1970. godine u Demokratskoj Republici Kongo.
Globalna epidemija mipoksa pre dve godine navela je SZO da proglasi PHEIC, koja je trajala od jula 2022. do maja 2023.