Šarena hrana poboljšava vid sportista

Šarena hrana poboljšava vid sportista

Ishrana je važan deo programa treninga svakog vrhunskog sportiste. A sada, nova studija istraživača sa Univerziteta u Džordžiji predlaže da bi dopuna ishrane sportista šarenim voćem i povrćem mogla poboljšati njihov vizuelni opseg.

Rad, koji je objavljen u Exercise and Sport Sciences Reviews, ispituje kako grupa biljnih jedinjenja koja se nakupljaju u mrežnjači, poznata kao makularni pigmenti, rade na poboljšanju zdravlja očiju i funkcionalnog vida.

Prethodne studije koje su uradili istraživači UGA Bili R. Hamond i Liza Renzi-Hamond su pokazale da jedenje hrane poput tamnog lisnatog povrća ili žutog i narandžastog povrća, koje sadrži visok nivo biljnih jedinjenja luteina i zeaksantina, poboljšava zdravlje očiju i mozga.

„Mnoga istraživanja makularnog luteina i zeaksantina fokusirala su se na zdravstvene koristi, ali iz funkcionalne perspektive, veće koncentracije ovih biljnih pigmenata poboljšavaju mnoge aspekte vizuelnih i kognitivnih sposobnosti. U ovom radu razmatramo njihovu sposobnost da poboljšaju vid u daleka udaljenost ili vizuelni domet“, rekao je glavni autor Jack Harth, doktorski kandidat na UGA College of Public Health.

Vizuelni domet, odnosno koliko dobro osoba može jasno da vidi metu na udaljenosti, je kritična prednost za vrhunske sportiste u skoro svakom sportu.

Razlog zašto se objekti teže vide i izgledaju nejasnije što su udaljeniji od naših očiju delom je zahvaljujući efektima plave svetlosti.

„Iz perspektive centralnog igrača, ako se ta lopta podiže u vazduh, videće se na pozadini jarko plavog neba, ili na sivoj pozadini ako je oblačan dan. U svakom slučaju, meta je zaklonjena atmosferskim smetnjama koje dolaze na taj put svetlosti“, rekao je Hart.

Mnogi sportisti već preduzimaju mere da smanje uticaj plave svetlosti kroz naočare sa crnim ili plavim blokatorima za oči, ali jedenje više hrane bogate luteinom i zeaksantinom može poboljšati prirodnu sposobnost oka da se nosi sa izlaganjem plavoj svetlosti, rekao je Hart.

Kada osoba apsorbuje lutein i zeaksantin, jedinjenja se sakupljaju kao žuti pigmenti u mrežnjači i deluju kao filter koji sprečava ulazak plave svetlosti u oko.

Prethodni rad je obavljen na testiranju sposobnosti vizuelnog dometa pilota 1980-ih, a Hamond i Renzi-Hammond su uradili novije studije o tome kako je gustina makularnog pigmenta, ili koliko je žutog pigmenta izgrađeno u mrežnjači, povezana sa brojem merenja zdravlja očiju i funkcionalnih testova vida.

„U dugoj seriji studija, pokazali smo da sve veće količine luteina i zeaksantina u mrežnjači i mozgu smanjuju onesposobljenost i nelagodnost od blještanja i poboljšavaju hromatski kontrast i vreme vizuelno-motorne reakcije, a dopuna ovih jedinjenja olakšava izvršne funkcije kao što je rešavanje problema. i pamćenje. Svi ovi zadaci su posebno važni za sportiste“, rekao je dopisni autor Bili R. Hamond, profesor psihologije u programu za nauku o ponašanju i mozgu na Franklin koledžu za umetnost i nauku UGA.

Ovaj rad, rekao je Harth, donosi istraživanje o ovim vezama između makularnog pigmenta i funkcionalnog vida ažurnim i postavlja pitanje šta dokazi sugerišu o optimizaciji atletskih performansi.

„Došli smo do tačke kada možemo da kažemo da smo videli razlike u vizuelnom dometu kod pilota koje odgovaraju razlikama pronađenim u modeliranju, a sada smo to videli i u laboratorijskim testovima, a budući cilj bi bio da se zaista donese ljudi napolju i da izmere njihovu sposobnost da vide kontrast na udaljenosti kroz pravu plavu izmaglicu i u spoljašnjim okruženjima“, rekao je Hart.

Ali pre nego što počnete da jedete kelj u nadi da ćete poboljšati svoju igru, on upozorava da su svi različiti. To bi moglo značiti da način na koji naša tela apsorbuju i koriste lutein i zeaksantin varira, i moglo bi da prođe neko vreme pre nego što primetite bilo kakva poboljšanja, ako uopšte.

Ipak, dokazi o ukupnim zdravstvenim prednostima konzumiranja više luteina i zeaksantina dovoljan su razlog da svojoj ishrani dodate više boje, kažu autori.

„Imamo podatke iz modeliranja i empirijskih studija koje pokazuju da će viši makularni pigment u vašoj mrežnjači poboljšati vašu sposobnost da vidite na daljinu. Primena za sportiste je jasna“, rekao je Hart.