Samozapošljavanje povezano sa slabijim zdravstvenim stanjem u Kini

Samozapošljavanje povezano sa slabijim zdravstvenim stanjem u Kini

Stariji Kinezi koji prelaze sa plaćenika na samozapošljavanje prijavljuju niže samoocenjivanje zdravlja od onih koji ostaju na plaćenim poslovima, pokazuje studija Braun škole na Univerzitetu Vašington u Sent Luisu.

„Generalno, ovi rezultati pokazuju da su među starijim radnicima u Kini, oni koji su samozaposleni imali lošije rezultate u pogledu zdravlja i zadovoljstva životom nego njihovi vršnjaci u plaćenom zaposlenju“, rekao je Cal Halvorsen, vanredni profesor i treći autor „ studije pod nazivom Self -Tranzicije u zapošljavanju i zdravstveni ishodi u kasnijem životu: dokazi iz Kine“, objavljeno u časopisu Inovacije u starenju.

„Ovo je u suprotnosti sa prethodnim istraživanjima u SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu, koja su otkrila pozitivne veze između samozapošljavanja i zdravlja“, rekao je on.

Halvorsen i njegovi koautori istraživali su zdravstveni uticaj tranzicije zapošljavanja za stariju radnu populaciju u Kini prema statusu registracije gradskog ili ruralnog domaćinstva, regionu i obrazovanju.

„Iako su SAD zabranile obavezno penzionisanje u većini situacija, to je i dalje uobičajeno u Kini“, rekao je Halvorsen. „Kao takvi, mnogi ljudi u ovoj studiji kineskih starijih radnika koji su bili samozaposleni možda su gurnuti u ovaj oblik posla zbog nedostatka drugih mogućnosti.“