Samo polovina mladih pacijenata obolelih od raka prijavila je diskusiju o očuvanju plodnosti, otkrili su istraživači

Samo polovina mladih pacijenata obolelih od raka prijavila je diskusiju o očuvanju plodnosti, otkrili su istraživači

Samo polovina ljudi sa ranim rakom prijavila je da su razgovarali o opcijama očuvanja plodnosti pre svojih onkoloških tretmana, prema rezultatima poprečne studije objavljene 12. novembra u JAMA Netvork Open.

Upitnik su dali istraživači studije o reproduktivnom zdravlju nakon dijagnoze i lečenja raka (REACT), inicijativu koju vodi dr Andreana Holovatij, MSCI, docent medicine u Vanderbilt-Ingram centru za rak, u partnerstvu sa 23 zajednice organizacije i nekoliko kolega za zastupanje pacijenata. REACT ima za cilj da poboljša razumevanje kliničara i istraživača o nezadovoljenim potrebama za brigom odraslih mlađih od 50 godina sa dijagnozom raka, uključujući plodnost, seksualno zdravlje, poštovanje tela, fizičku aktivnost i lične odnose.

„Od rane dijagnoze raka do praćenja i preživljavanja, znamo da postoje jedinstvene potrebe za brigom za pacijente i njihove porodice koje se moraju uzeti u obzir“, rekao je Holovatij, viši autor studije.

„I pored toga, još uvek nemamo ‘najbolje’ strategije za pružanje sveobuhvatne onkološke nege svim mladim pacijentima, bez obzira na starost, geografsku lokaciju, pristup nezi, samoidentifikovanu rasu i etničku pripadnost, pol ili rodni identitet. REACT studija je razvijen u partnerstvu sa pacijentima kako bi se uhvatili neki od ovih važnih uvida u ono što mladi pacijenti doživljavaju, osećaju i razgovaraju sa svojim lekarom za lečenje raka – tako da možemo da radimo na efikasnom rešite ove nezadovoljene potrebe napred.“

Mladi pacijenti sa karcinomom štitne žlezde, pluća, jajnika i kolorektalnog karcinoma prijavili su najnižu prevalenciju razgovora o očuvanju plodnosti sa zdravstvenim radnikom uključenim u njihovu negu raka. Samo 21,4% pacijenata sa rakom jajnika je prijavilo diskusiju o očuvanju plodnosti. Procenti koji su prijavili diskusiju bili su 44,2% za pacijente sa kolorektalnim karcinomom, 21% za rak pluća i 3,6% za rak štitne žlezde. Populacija pacijenata je predstavljala 30 tipova ranih karcinoma.

Ova studija je obuhvatila 473 pacijenta starosti između 18 i 49 godina koji su učestvovali u REACT-u širom sveta. Pacijentima je dijagnostikovana između 2013. i 2021. Holovatij je zatim uspostavio studiju Preserving Fertiliti After Colorectal Cancer (PREFACE) krajem 2021. godine.

„Želimo da svi mladi pacijenti kojima je dijagnostikovan rak dobiju sveobuhvatnu, visokokvalitetnu onkološku negu, koja uključuje reproduktivnu zdravstvenu zaštitu, kakvu pružamo ovde u Vanderbiltu“, rekao je Holovatij.

„Naše otkriće da je 1 od svaka 2 pacijenta u REACT prijavilo da nije razgovaralo o opcijama očuvanja plodnosti sa svojim zdravstvenim radnikom pre nego što je započelo lečenje raka u ranoj fazi je alarmantno. Bez obzira na potencijalni nedostatak da se svi pacijenti možda nisu setili ovog razgovora, naši klinički značajni nalazi bacaju svetlo na ključnu potrebu da se prilagode strategije koje će pružiti usklađenu reproduktivnu zdravstvenu zaštitu ovoj rastućoj populaciji pacijenata.“

Ova studija je prvi skup podataka i rezultata koje je objavio REACT. Holovatij sada planira da prouči kako tretmani raka utiču na reproduktivno zdravlje