Samo 5 minuta vežbanja dnevno može da snizi krvni pritisak, pokazuju studije

Samo 5 minuta vežbanja dnevno može da snizi krvni pritisak, pokazuju studije

Samo pet minuta vežbanja dnevno moglo bi biti dovoljno da se krvni pritisak primetno pomeri naniže, pokazalo je novo istraživanje.

Visok krvni pritisak se klasifikuje kao očitavanje od 140 milimetara žive (mmHg) ili više kada se krv pumpa kroz arterije – poznato kao sistolni pritisak – i 90 mmHg ili više kada je srce dijastolno ili u mirovanju.

Procenjeno je da samo nekoliko minuta aktivnosti koje ubrzavaju vaš otkucaj srca, kao što je vožnja bicikla ili penjanje uz stepenice, snižavaju sistolni krvni pritisak za 0,68 mmHg i dijastolni krvni pritisak za 0,54 mmHg, pokazali su podaci.

Takođe poznato kao hipertenzija, ovo stanje nosi povećan rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčani udar i oštećenje bubrega.

„Dobra vest je da bez obzira na vašu fizičku sposobnost, ne treba dugo da biste imali pozitivan efekat na krvni pritisak“, kaže prvi autor i epidemiolog Džo Blodžet sa Univerzitetskog koledža u Londonu.

„Ono što je jedinstveno u vezi sa našom varijablom vežbanja je to što uključuje sve aktivnosti slične vežbanju, od penjanja uz stepenice do kratkog biciklističkog posla, od kojih se mnoge mogu integrisati u svakodnevne rutine.

Studija je zasnovana na sedmičnim podacima o aktivnostima i očitanjima krvnog pritiska prikupljenih pomoću nosivih uređaja na 14.761 učesnika.

Dnevna aktivnost je podeljena na šest tipova: spavanje, sedeće ponašanje, sporo hodanje, brzo hodanje, stajanje i energična vežba. Ovi dnevni obrasci su zatim upućivani na krvni pritisak, uz nekoliko drugih potencijalnih uticaja (uključujući starost i pol).

Istraživači su zatim izračunali neke scenarije „šta ako“ – kako bi promena tih navika mogla da promeni krvni pritisak. Na primer, procenjeno je poboljšanje SBP od 2 mmHg ako je vežba zamenila 21 minut sedećeg vremena ili 21 minut brzog hodanja dnevno.

„Za one koji ne vežbaju mnogo, hodanje je ipak imalo neke pozitivne koristi za krvni pritisak“, kaže Blodžet. „Ali ako želite da promenite svoj krvni pritisak, veći efekat na kardiovaskularni sistem kroz vežbanje će imati najveći efekat.“

Kao opservaciona studija koja uključuje više varijabli, ne može se izvući direktna uzročna veza. Ipak, kako je tim analizirao podatke velike grupe ljudi, postoji jaka indikacija da bi samo mala količina vežbanja mogla da utiče na krvni pritisak (što su i druge studije sugerisale).

S obzirom na relativno malu količinu potrebnog vremena i raznovrsnost jednostavnih vežbi koje čine razliku, međunarodni tim koji stoji iza istraživanja nada se da će ovi nalazi pomoći 1,28 milijardi odraslih ljudi širom sveta sa hipertenzijom.

„Nalaz da bi samo pet dodatnih minuta vežbanja dnevno moglo biti povezano sa merljivo nižim očitanjima krvnog pritiska naglašava koliko snažni kratki napadi pokreta većeg intenziteta mogu biti za upravljanje krvnim pritiskom“, kaže zajednički stariji autor Emmanuel Stamatakis, profesor fizičke aktivnosti i zdravlja stanovništva na Univerzitetu u Sidneju.