Samo 1 od 10 dece ispunjava globalne zdravstvene smernice, otkrivaju istraživači

Samo 1 od 10 dece ispunjava globalne zdravstvene smernice, otkrivaju istraživači

Novo istraživanje je pokazalo da samo 14 odsto dece uzrasta od tri do četiri godine ima adekvatnu fizičku aktivnost, spavanje i vreme van ekrana.

Analiza, koju je vodio Univerzitet Volongong (UOV) i podržana od strane dr Simone Tomaz sa Univerziteta Stirling, ispitala je 7.017 dece, uzrasta od tri do četiri godine, u 33 zemlje, sa ciljem da se pruži sveobuhvatan snimak njihovog zdravlja i aktivnosti. nivoa širom sveta.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO), zasnovana na dokazima, globalne smernice o fizičkoj aktivnosti, sedentarnom ponašanju i spavanju za decu mlađu od 5 godina, preporučuje da deca uzrasta od tri do četiri godine, u periodu od 24 sata, obave najmanje 180 minuta fizičke aktivnosti, od kojih 60 minuta treba da bude umerenog do snažnog intenziteta, manje od sat vremena sedećeg vremena ispred ekrana i 10 do 13 sati dobrog sna.

Dok su istraživači primetili razlike između polova, regiona i nivoa prihoda u zemlji, univerzalni nalaz je bio da se većina dece ne kreće dovoljno i da provodi previše vremena pred ekranima.

Dr Kar Hau (John) Chong, saradnik istraživač u Školi zdravlja i društva na UOV, bio je glavni autor istraživanja, koje je objavljeno u JAMA Pediatrics, i rekao je da su nalazi zabrinjavajući jer je rano detinjstvo najbolje vreme za uspostavljanje temelja zdravih navika.

Rekao je: „Ostati aktivan, dovoljno spavati i odmarati se po potrebi su neverovatno važni za sveukupni razvoj deteta, fizički, mentalno, emocionalno i socijalno. Ova ponašanja utiču na to kako dete raste i napreduje.

„Znamo da je rano detinjstvo, mlađe od pet godina, kritičan prozor za uspostavljanje životnih navika. Ipak, većina dece ne dobija dovoljno fizičke aktivnosti i provode previše vremena pred ekranima. Ovo zaista baca svetlo na veliku zabrinutost za javno zdravlje to bi moglo uticati na zdravlje i blagostanje svih u budućnosti ako ne preduzmemo korake za rešavanje ovog problema.“

Podaci su otkrili nejednakost u ponašanju dece u kretanju širom sveta, sa nešto više dece u zemljama sa niskim i nižim srednjim prihodima, 16,6%, koje ispunjavaju smernice SZO nego u zemljama sa visokim prihodima, 14,4%.

U regionu Afrike najveći procenat dece koja ispunjavaju smernice, 23,9 odsto, dok je u Americi zabeležen najmanji procenat dece, samo 7,7 odsto.

Dr Simone Tomaz, predavač fiziologije vežbi na Univerzitetu Stirling, bila je postdoktorski istraživač na projektu dok je bila na Univerzitetu u Kejptaunu.

Ona je rekla: „Podrazumeva se da deca mlađa od pet godina — bilo da odrastaju u Škotskoj ili Južnoj Africi — napreduju kada su u okruženju koje podstiče zdravo spavanje i pruža mogućnosti da budu fizički aktivna. ima još dosta posla koji treba da se uradi, kontinuirani napori da se prikupi razumevanje sna, fizičke aktivnosti i vremena ispred ekrana kod male dece širom sveta stavlja nas sve u bolju poziciju da optimizujemo ova ponašanja vezana za zdravlje.“

Dr Čong je rekao da se nalazi moraju koristiti za informisanje o politici koja podstiče kretanje dece, ali promena ne postoji u vakuumu.

Rekao je: „Moramo da razumemo faktore koji utiču na ova ponašanja kod dece iz različitih sociokulturnih okruženja pre nego što počnemo da primenjujemo kontekstualno odgovarajuće programe i politike kako bismo podstakli više kretanja, manje sedeće i imali adekvatan san.

„Od suštinskog je značaja usvojiti holistički pristup u kojem roditelji, vaspitači, kreatori politike i zajednice moraju sarađivati na stvaranju okruženja koje podržava decu da ispune smernice. Zdravlje budućih generacija zavisi od rešavanja ovih globalnih problema.“

Rad „Objedinjena analiza fizičke aktivnosti, sedentarnog ponašanja i sna među decom iz 33 zemlje“ napisalo je više od 40 autora sa univerziteta širom sveta.

Dr Tomaz nastavlja da radi na razumevanju fizičke aktivnosti i zdravlja dece i mladih u Škotskoj i ranije ove godine objavio je istraživački rad „Sistematska evaluacija politike fizičke aktivnosti i ishrane u Škotskoj: rezultati iz izveštaja o aktivnoj zdravoj deci za 2021. godinu. “ Takođe je bila uključena u prikupljanje podataka i analizu za istraživanja koja su otkrila da je pandemija COVID-19 pogoršala manjak u fizičkoj aktivnosti dece kako u Škotskoj tako i širom sveta.

Izveštaj Globalne alijanse aktivne zdrave dece (AHKGA) uporedio je 57 zemalja sa šest kontinenata kako bi procenio globalne nivoe i trendove u fizičkoj aktivnosti dece i adolescenata. Univerzitet Stratklajd je nosilac studije u Škotskoj, radeći zajedno sa univerzitetima u Stirlingu i Aberdinu, Univerzitetom Robert Gordon i Jedinicom za društvene nauke i javno zdravlje MRC/CSO na Univerzitetu u Glazgovu.