Prtljag, slušalice i jastuci za vrat se obično nose na putovanjima, ali neki neželjeni nevidljivi virusi mogu se takođe pojaviti na vašem sledećem letu. Dr Majk Ren, lekar primarne zdravstvene zaštite na Medicinskom koledžu Bejlor, nudi savete o higijeni u avionu kako biste bili sigurni da nećete poleteti ili sleteti sa bolešću.
„Avioni imaju mnogo dodirnih tačaka koje su savršene za prenos bakterija ili virusa“, rekao je Ren, docent porodične i društvene medicine. „Ne želite da se razbolite dok ste na odmoru i sprečite svoju šansu za opuštanje ili da se vratite prehlađeni ili nešto gore.
Iako postoji opasnost od prehlade u avionu, Ren kaže da šansa postoji i pre nego što vaša grupa za ukrcavanje bude pozvana. Usluge deljenja vožnje prevoze stotine stranaca svakog dana i dok svaka platforma ima svoj standard čistoće, ipak je moguće doći u kontakt sa klicama.
Pored toga, aerodromi i terminali vide hiljade putnika koji sa sobom možda nose viruse prehlade i gripa. Kada konačno uđete u avion, Ren kaže da su najčešća mesta na kojima se nalaze bakterije ili virusi mesta koja se najviše dodiruju: sedišta, stolovi za poslužavnike, dugmad za poziv stjuardesa i ventilacioni otvori i kvake na vratima toaleta.
Uz prave alate, možete izbeći mikroskopske smetnje prilikom sledeće posete aerodromu. Renova kontrolna lista za putovanja uključuje masku za lice, sredstvo za dezinfekciju ruku i dezinfekcione maramice. Maske za lice se mogu nositi na aerodromima i tokom letova kako bi se sprečile bolesti koje se prenose vazduhom. Avioni obično kruže vazduh u kabini i izlazi iz kabine svaka 3-4 minuta i zauzvrat izbacuju ove viruse; međutim, maske su pouzdanija zaštita.
Dezinfekciono sredstvo za ruke treba koristiti nakon dodirivanja kioska za čekiranje, rukovanja propusnicama za ukrcavanje, pre jela užine i nakon korišćenja kupatila u avionu. Voda koja se koristi u umivaonicima u avionu je filtrirana i bezbedna za pranje ruku, ali nije za piće i ne treba je gutati. Dezinfekcione maramice se mogu koristiti za brisanje stolova, naslona za ruke, sedišta, dugmadi za pozivanje stjuardesa, ventilacionih otvora, ručki na vratima toaleta, džepova na naslonu sedišta i drugih površina koje se često dodiruju.
„Posada ima svoje kontrolne liste za čišćenje pre ukrcavanja, ali pošto postoji kratko vreme između letova, moglo bi im nešto propustiti. Ako budete spremni, obezbediće vam mir koji dolazi od čistog leta“, rekao je Ren.
Ren takođe naglašava da cipele treba nositi dok letite i da zapamtite da se podovi možda ne čiste tako često kao ostali delovi aviona.
Po dolasku na odredište, neki ljudi će se presvući i obući novu. Ren podstiče ovu praksu ako donosi mir; međutim, najčešći uzroci bolesti biće na prljavim površinama ui oko aviona. Minimizirajte ovaj rizik tako što ćete držati karte za ukrcavanje i druge dokumente na svom mobilnom telefonu.
„Ako ste bolesni, posebno ako imate temperaturu veću od 37 stepeni, razmislite o pomeranju putovanja kako biste ostali oko sebe zdravi“, rekao je Ren. „Ako morate da putujete, koristite ove savete da biste svi ostali zdravi i sprečili da se pogoršate jer je vaš imuni sistem već oslabljen.