Svaki dan, u zajednici Svitvoters, nedaleko od južnoafričkog grada Pitermaricburga, mala grupa žena prolazi kroz ulice noseći torbe punih igračaka i knjiga. Oni nisu samo prolaznici – oni su kućni mentori koji pružaju podršku porodicama koje su se prijavile za intervenciju u ranom detinjstvu. Njihov zadatak nije samo da dostave materijale, već da podstaknu čitanje, igru i razgovor među decama i njihovim starateljima.
U Svitvotersu, ova mala, ali posvećena grupa, radi sa ciljem da poboljša obrazovne mogućnosti i mentorstvo u okviru zajednice. Organizacija koja stoji iza ovog inicijativa, iThemba Projects, osnovana je pre dve decenije kako bi se pridružila zajednici i pružila podršku u obrazovanju i mentorstvu. Ime organizacije, „iThemba“, na lokalnom jeziku isiZulu, znači „nada“ – simbolično odražava nadu koju donose u ove zajednice.
Središnji cilj programa je promovisanje aktivnosti poput čitanja, igre i razgovora između roditelja i dece, bez obzira na njihov uzrast. Veruje se da ove prakse ne samo što jačaju vezu između dece i njihovih negovatelja, već i što im pružaju osnovne veštine i podršku koja im je potrebna za uspešan razvoj. U zemlji gde čak 40% domova nema knjige za decu, prema podacima Unicefa, situacija je još izazovnija u Svitvotersu, gde taj broj dostiže čak 83%.
Istraživački tim koji je angažovan na ovom projektu je pažljivo analizirao podatke prikupljene tokom programa u periodu od 2019. do 2021. godine. Otkrili su da dužina vremena provedena u programu ima značajan uticaj na aktivnosti poput čitanja i igre tokom perioda zatvaranja tokom pandemije COVID-19. Takođe, istraživanje je pokazalo da roditelji koji veruju u potencijal svoje dece za bolju budućnost imaju veću verovatnoću da se angažuju u ovim aktivnostima.
Učeći iz iskustava i rezultata ovog programa, važno je prepoznati da promene u roditeljskim navikama i uverenjima zahtevaju vreme i kontinuiranu podršku. Programi kao što je iThemba Projects nude model koji se fokusira na izgradnju odnosa i podršku koja se pruža kroz redovne kućne posete. Umesto brzih, kratkoročnih intervencija, ovi programi prepoznaju važnost uspostavljanja dugoročnih odnosa sa porodicama i zajednicom.
Pandemija COVID-19 donela je nove izazove, ali i prilike za učenje. Program je morao da pauzira tokom zatvaranja, ali je ponovno pokretanje u novembru 2020. godine pokazalo koliko su se porodice koje su bile deo programa osećale osnaženim i spremnim da se prilagode novim okolnostima. Ovo svedoči o važnosti izgradnje trajnih i održivih resursa unutar zajednice.
Kroz ove napore, programi poput iThemba Projects ne samo što grade veze između roditelja i dece, već i podstiču nadu i ohrabrenje unutar zajednice. Nada je ključna snaga koja pokreće promene i inspiriše ljude da rade zajedno kako bi stvorili bolju budućnost za sve.