Rizik od poremećaja u ishrani među sledbenicima veganske dijete je nizak

Rizik od poremećaja u ishrani među sledbenicima veganske dijete je nizak

Motivisani željom da kontrolišu svoju težinu ili žive zdravijim životom, veliki broj ljudi pokazuje ponašanje, misli ili osećanja o hrani i telu koje stručnjaci nazivaju „disfunkcionalno ponašanje u ishrani“ ili „poremećeni stavovi u ishrani“, faktor rizika za razvoj poremećaja u ishrani. Uključuju ljude koji impulsivno započinju restriktivnu dijetu, dugo poste, upuštaju se u prejedanje ili se osećaju krivim kada jedu određenu hranu.

Grupa istraživača sa Univerziteta u Sao Paulu (USP) u Brazilu krenula je da istražuje rasprostranjenost disfunkcionalnog ponašanja u ishrani među praktičarima veganske ishrane, koja je postala popularna u ovo doba svesti o održivosti.

Prema njihovom istraživanju objavljenom u časopisu JAMA Netvork Open, oni su identifikovali „poremećene stavove o ishrani“ među samo 0,6% od skoro 1.000 učesnika, ili manje od jedne desetine procenjenog udela brazilske populacije (6,5%).

Autori objašnjavaju da su želeli da razumeju motive koji stoje iza pridržavanja veganske ishrane i da identifikuju sve poremećene stavove u ishrani među pojedincima koji to čine. Hipoteza koja se postavlja u literaturi je da bi se veganstvo moglo koristiti da se legitimiše odbacivanje određene hrane i društvenih situacija koje uključuju ishranu. U tom smislu, može da maskira disfunkcionalno ponašanje u ishrani, pa čak i poremećaje u ishrani olakšavajući ograničavanje.

„Međutim, rezultati studije oslobađaju veganstvo od krivice pokazujući da je prisustvo disfunkcionalnog ponašanja u ishrani uglavnom povezano sa razlozima za dijetu, a ne sa vrstom ishrane“, rekao je Hamilton Rošel, profesor na Medicinskom fakultetu (FM -USP) i šef Grupe za primenjenu fiziologiju i ishranu.

Prema Rošelu, činjenica da je 62% učesnika reklo da je njihova motivacija za vegansku ishranu bila „etika i prava životinja“, dok je samo 10% navelo „zdravstvene razloge“, pomaže da se objasni niska prevalencija disfunkcionalnog ponašanja u ishrani u studiji. uzorak. „Razumevanje motivacije za izbor dijete i razloga za izbor ishrane pacijenata pomaže nam da osmislimo fokusiranije i efikasnije programe nege ishrane“, rekao je on.

Istraživači su koristili onlajn upitnik za prikupljanje sociodemografskih podataka (kao što su obrazovanje, prihod i lokacija, između ostalog) i informacija o navikama u ishrani za 971 ispitanika starosti 18 ili više godina iz svih delova Brazila. Analizirajući podatke, uspeli su da dođu do procenta sledbenika veganske ishrane koji prijavljuju disfunkcionalno ponašanje u ishrani i zbog toga su izloženi riziku od razvoja poremećaja u ishrani.

Druga faza se fokusirala na razloge za izbor u ishrani. Najčešće citirani su bili „potreba i glad“, „uživanje“, „zdravlje“, „navike“ i „prirodne brige“. Razlozi najnižeg ranga bili su „emocionalna kontrola“, „društvene norme“ i „društvena slika“.

„Naravno, treba analizirati i nutritivnu adekvatnost i moguće nedostatke u restriktivnim dijetama, ali što se mentalnog zdravlja tiče, jasno je da je najvažnije razumjeti zašto pojedinci donose svoje posebne izbore, pratiti svoj status i ako je potrebno uputiti ih na odgovarajući specijalista“, rekao je Rošel. „Pored toga, naši nalazi mogu pomoći u dizajniranju javnih intervencija za promovisanje zdrave ishrane i sprečavanje ili lečenje poremećaja u ishrani.“

Potrebno je više istraživanja, dodao je on, uključujući heterogenije probabilističke uzorke i kvalitativnu analizu. Studija o kojoj je reč ne može se koristiti za zaključak o uzročnosti, priznao je.

Istragu je sprovela Grupa za istraživanje primenjene fiziologije i ishrane, uključujući naučnike povezane sa FM-USP i Školom za fizičko vaspitanje i sport (EEFE-USP). Glavni istraživači su bili Bruna Caruso Macolani i Fabiana Infante Smaira. Bruno Gualano, Gabriel P. Esteves, Martin Hindermann Santini, Alice Ervig Leitao i Heloisa Santo Andre su takođe sarađivali.