Rizik od moždanog udara povezan sa klimatskom, finansijskom i medicinskom ugroženošću

Rizik od moždanog udara povezan sa klimatskom, finansijskom i medicinskom ugroženošću

Pogoršanje kvaliteta vazduha i temperaturni ekstremi povezani su sa povećanim opterećenjem moždanog udara, prema studiji predstavljenoj danas na 21. godišnjem sastanku Društva za neurointervencionu hirurgiju (SNIS). Ovaj trend neproporcionalno utiče na zajednice u Sjedinjenim Državama koje nemaju dovoljno usluge, uključujući one sa nižim prihodima i nedostatkom zdravstvenih resursa.

Studija „Klima i moždani udar: Korišćenje indeksa klimatske ranjivosti za identifikaciju dispariteta u opterećenju moždanim udarom i pristupu nezi“ ispitala je interakciju između procenjene ranjivosti zajednice na klimatske promene, slučajeva moždanog udara koji su sami prijavili i udaljenosti do sveobuhvatnog centra za moždani udar ( CSC), bolnica sa sertifikovanim neurointerventnim specijalistima koji mogu da izvrše trombektomiju, minimalno invazivnu proceduru koja koristi kateter za ponovno otvaranje blokiranih arterija u mozgu.

Istraživači su saznali da je prevalencija moždanog udara veća u oblastima sa većim rezultatima klimatske ranjivosti, posebno na jugoistoku i srednjem zapadu. Širom cele zemlje, incidencija moždanog udara bila je 1,5 puta veća u oblastima sa najvišim rezultatima klimatske ranjivosti (u gornjem 10. percentilu u Indeksu klimatske ranjivosti) u poređenju sa područjima sa nižim rezultatima (u 50. percentilu). Ruralna područja su posebno vjerovatno imala visok nivo kombinovane klimatske ranjivosti i prevalencije moždanog udara.

Uključujući potencijalni uticaj na zajednice sa nedovoljno opsluživanjem, one sa najvišim nivoima klimatske ugroženosti bile su 2,67 puta udaljenije od CSC-a od zajednica sa nižom klimatskom ugroženošću.

Tim je zaključio da osnovni zdravstveni, socioekonomski i infrastrukturni dispariteti između zajednica u velikoj meri objašnjavaju vezu između visoke prevalencije moždanog udara i visoke klimatske ugroženosti. Istraživači su primetili da je od suštinskog značaja da se pozabave inherentnim uzrocima finansijske nestabilnosti zajednica, nedostatka medicinskih resursa i klimatske ugroženosti pre nego što se ovi dispariteti pogoršaju.

U jednoj detaljnoj analizi, istraživači su videli da oblasti u metropolitanskoj Atlanti koje su ranije bile podvrgnute redliningu (diskriminatorne prakse stanovanja koje uskraćuju finansijske usluge pojedincima na osnovu njihove rase ili etničke pripadnosti) takođe imaju veći nivo prevalencije moždanog udara i klimatske osetljivosti.

„Ova studija podržava hipotezu da dispariteti na nivou zajednice mogu uticati na vaše zdravlje“, rekla je Rebecca Achei, MD, primarni autor studije i specijalizant neurohirurgije na Klivlendskoj klinici. „Od suštinske je važnosti da učinimo više kako bismo osigurali brz pristup nezi od moždanog udara među rizičnim grupama, a istovremeno se bavimo osnovnim pokretačima udruženja za klimatske promene.“