Nova studija pokazuje sa se rizik od demencije može se smanjiti za 45%

Nova studija pokazuje sa se rizik od demencije može se smanjiti za 45%

Prema najnovijem izveštaju Lancet komisije o demenciji, skoro polovina svih slučajeva demencije može se odložiti ili potpuno sprečiti rešavanjem 14 ključnih faktora rizika. Ovi faktori uključuju gubitak vida, visok holesterol, gubitak sluha, depresiju, fizičku neaktivnost i pušenje.

Globalna prevalencija demencije je u porastu, sa trenutnim brojem od oko 57 miliona ljudi širom sveta, a očekuje se da će se broj povećati na 153 miliona do 2050. godine. Dok se prevalencija smanjuje u zemljama sa visokim dohotkom, u zemljama sa niskim i srednjim prihodima nastavlja da raste.

Novi izveštaj potvrđuje 12 prethodno identifikovanih faktora rizika i dodaje još dva: gubitak vida i visok nivo LDL holesterola. Kombinovanjem strategija za rešavanje svih 14 faktora rizika, istraživači procenjuju da bi globalna prevalencija demencije mogla da se smanji za 45 procenata.

Ovaj izveštaj pruža važnu poruku za kreatore politike, kliničare i porodice, ističući značaj prevencije i podrške kvalitetu života za osobe sa demencijom. Osim toga, izveštaj naglašava važnost nefarmakoloških pristupa, poput aktivnosti prilagođenih interesovanjima i sposobnostima, koje mogu poboljšati kvalitet života kod osoba sa demencijom.

Predloženi program prevencije demencije obuhvata ključne tačke tokom različitih životnih faza: poboljšanje obrazovanja u ranom životu, rešavanje faktora rizika u srednjim godinama i smanjenje socijalne izolacije i zagađenja vazduha u kasnijem životu. Ovaj ambiciozan program može se primeniti na nivou pojedinca, zajednice i politike.

Izveštaj takođe naglašava potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se identifikovali dodatni faktori rizika i razvile strategije za primenu i skaliranje programa zasnovanih na dokazima. Ova studija ima značajan uticaj na javno zdravlje i pruža smernice za kliničare i kreatore politike širom sveta.