Rezultati studije pokazuju da 25% trudnica ne dobija dovoljno omega-3 masnih kiselina

Rezultati studije pokazuju da 25% trudnica ne dobija dovoljno omega-3 masnih kiselina

Rezultati nove kohortne studije širom zemlje pokazuju da, uprkos snažnim preporukama u korist konzumiranja omega-3 masnih kiselina za optimalne ishode trudnoće i zdravlje potomstva, 25% učesnika je izjavilo da retko ili nikada ne jede ribu tokom trudnoće, uz manje uzimanja omega-3 suplemenata.

Studiju „Demografske i zdravstvene karakteristike povezane sa unosom ribe i n-3 masnih kiselina tokom trudnoće: rezultati trudnoća u programu ECHO“, vodili su istraživači sa Harvard Pilgrim Health Care Institute i objavili je u časopisu Ishrana javnog zdravlja. Studija je blagovremena, pošto Svetska zdravstvena organizacija i Nacionalne akademije SAD planiraju da izdaju izveštaje o rizicima i prednostima konzumiranja ribe u trudnoći kasnije ove godine.

„Omega-3 masne kiseline su esencijalni hranljivi sastojci za podršku pozitivnim zdravstvenim ishodima. Dobijanje dovoljno ovih hranljivih sastojaka tokom trudnoće je od vitalnog značaja za sprečavanje prevremenog porođaja i promovisanje optimalnog zdravlja deteta i neurorazvoja“, rekla je glavni autor studije Emili Oken, profesor Medicinske škole na Harvardu i predsednik Odeljenja za populacionu medicinu na Harvard Pilgrim Health Care Institute.

Prethodno istraživanje koje je razmatralo demografske karakteristike povezane sa unosom ribe i suplemenata tokom trudnoće bilo je ograničeno, uključujući manje učesnika i starije podatke koji možda ne predstavljaju trenutni unos.

Studijski tim se pozabavio ovim istraživačkim jazom koristeći informacije o konzumiranju ribe koje je prijavilo 10.800 trudnica i informacije o unosu dodataka od 12.646 trudnica iz kohorti širom SAD koje učestvuju u programu Uticaji životne sredine na ishod zdravlja dece (ECHO).

Rezultati studije su pokazali da je skoro 25% učesnika izjavilo da ne jede ribu ili da je jede manje od jednom mesečno, a samo 16% je uzimalo suplemente. Suprotno očekivanjima, upotreba suplemenata bila je manje uobičajena među onima koji su konzumirali manje ribe, što je tu grupu stavljalo u još veći rizik za nedovoljan unos omega-3 masnih kiselina. Slično upotrebi dodataka, stariji učesnici sa višim prihodima i obrazovanjem konzumirali su više ribe.

Međutim, za razliku od suplemenata, konzumacija ribe bila je veća kod onih sa rasnim/etničkim identitetima koji nisu belci koji nisu bili Španci i kod onih koji su koristili duvan i nikotinske proizvode.

Najveća verovatnoća da će uzimati suplemente bila je među onima koji su bili stariji, imali su više obrazovanje i prihode i bili belci ili Azijati koji nisu bili Španci. Pored toga, upotreba suplemenata je bila manje uobičajena među onima sa većim rizikom od neželjenih ishoda trudnoće u zavisnosti od upotrebe duvana ili nikotinskih proizvoda ili većeg BMI.

„Trenutni dokazi pokazuju da koristi od majčinog konzumiranja ribe sa niskim sadržajem žive, ili umesto njih, dodataka omega-3 masnim kiselinama, nadmašuju sve potencijalne rizike“, kaže dr Oken. „Naša studija pruža ažurirane informacije za informisanje preko potrebnih saveta o javnom zdravlju i resursa za podršku kliničkim razgovorima za podsticanje konzumiranja ribe sa niskim sadržajem žive tokom trudnoće i unosa omega-3 suplemenata među onima koji ne jedu ribu.