Rekreativna upotreba droga povezana sa ponavljanjem kardiovaskularnih događaja

Rekreativna upotreba droga povezana sa ponavljanjem kardiovaskularnih događaja

Rekreativna upotreba droga povezana je sa utrostručenim rizikom od ponavljanja ozbiljnog kardiovaskularnog događaja u roku od jedne godine od hospitalizacije, prema studiji predstavljenoj na Kongresu Evropskog kardiološkog društva 2024, održanom od 30. avgusta do 2. septembra u Londonu.

Raphael Mirailles, MD, iz bolnice Lariboisiere u Parizu, i kolege su procenili prognostički uticaj rekreativne upotrebe droga godinu dana nakon hospitalizacije da bi predvideli velike štetne kardiovaskularne i cerebrovaskularne događaje (MACCE). Analiza je uključila 1.392 pacijenta koji su primljeni u jedinice intenzivne kardiološke nege u 39 francuskih centara tokom dve nedelje u aprilu 2021. i praćeni tokom jedne godine.

Istraživači su otkrili da je 11 procenata pacijenata imalo početni pozitivan test na rekreativnu upotrebu droga. Konkretno, kanabis je identifikovan u 9,8 odsto, heroin i drugi opioidi u 2,3 odsto, kokain u 1,7 odsto, amfetamini u 0,6 odsto i 3,4-metilendioksimetamfetamin (MDMA) u 0,6 odsto. Od onih koji su bili pozitivni, više od jedne četvrtine pacijenata je bilo pozitivno na dva ili više lekova (28,7 odsto). U jednoj godini, 7 procenata pacijenata iskusilo je MACCE; ovaj broj je bio značajno veći među pacijentima sa pozitivnim testovima na lekove u odnosu na ne-korisnike (13 prema 6 procenata). Ovaj rizik se utrostručio kada se prilagodi uzrastu, polu, dijabetesu, trenutnom pušačkom statusu, istoriji kardiovaskularnih bolesti pre hospitalizacije, poznatoj hroničnoj bolesti bubrega, istoriji karcinoma, glavnoj dijagnozi prijema, baznom sistolnom krvnom pritisku i osnovnom pulsu. Uočene su značajne povezanosti za MDMA (4,1 puta povećan rizik), heroin i druge opioide (3,6 puta) i kanabis (1,8 puta) sa ozbiljnim kardiovaskularnim događajima.

„Uprkos velikoj stopi nedovoljnog prijavljivanja rekreativne upotrebe droga, trenutne smernice ne preporučuju sistematski skrining“, rekao je Mirailles u saopštenju. „To bi moglo poboljšati stratifikaciju rizika pacijenata i personalizovanu negu kako bi se favorizovala obustava leka. Stoga bi trebalo razmotriti sistemski skrining na intenzivnoj nezi.“