Smrtnost od raka dojke značajno je smanjena kada žene redovno idu na skrining mamografiju, pokazalo je istraživanje koje je danas predstavljeno na godišnjem sastanku Radiološkog društva Severne Amerike (RSNA).
Rano otkrivanje raka dojke, pre nego što se pojave simptomi, ključno je za preživljavanje. Prema Američkom društvu za rak, žene između 45 i 54 godine treba da idu na mamografe svake godine. Žene koje imaju 55 i više godina mogu da pređu na svake druge godine ili da nastave sa godišnjim mamografima. Preskakanje samo jednog zakazanog mamografa može dovesti do naprednije dijagnoze raka dojke, što značajno utiče na pacijentove šanse za preživljavanje.
„Svrha mamografije je da otkrije rak dojke tokom nekoliko godina koji se može videti na mamografu, ali pre nego što simptomi postanu očigledni“, rekao je autor studije dr Robert A. Smit, viši potpredsednik i direktor američke Centar za skrining raka društva za rak u Atlanti, Džordžija. „Ako žena nesvesno ima rak dojke i propusti ili odloži mamografiju za to vreme kada nema simptoma, ali njen rak dojke raste i možda se širi, onda će se prozor za rano otkrivanje izgubiti.
Iako su redovni mamografi važan faktor u ranom otkrivanju raka dojke, još uvek postoje mnoge prepreke koje sprečavaju žene da dobiju ovu preventivnu negu, uključujući pristup i rad ili porodične obaveze.
„Izazovno je pratiti svoj raspored, a u SAD mnoge žene ne dobijaju podsetnike. Dalje, za sve nas, obaveze na poslu i porodici se nadmeću sa našom zakazanom zdravstvenom negom“, rekao je dr Smit.
Dr Smit i kolege su pokušali da identifikuju tačan uticaj nedostatka čak i jednog mamografa.
Istraživači su dobili istoriju skrininga žena iz onkoloških centara širom Švedske za period od 1992. do 2016. Ukupno 36.079 pacijenata sa rakom dojke je bilo uključeno u studiju.
Koristeći podatke iz švedskog registra uzroka smrti, istraživači su identifikovali 4.564 smrti od raka dojke među pacijentima uključenim u studiju.
Istraživači su zatim pratili učešće svih žena u pet ili manje najnovijih poziva za skrining raka dojke pre dijagnoze raka.
Žene koje su prisustvovale svim njihovim pozvanim mamografima imale su stopu preživljavanja od preko 80%. Žene koje nisu učestvovale ni u jednom skriningu imale su stopu preživljavanja koja se kretala od 59,1% do 77,6%.
Žene koje su prisustvovale svih pet skrining mamografija su videle 72% smanjenje rizika od umiranja od raka dojke u poređenju sa ženama koje nisu učestvovale ni u jednom skrining mamografu. Čak i nakon konzervativnog prilagođavanja potencijalnih faktora samoselekcije, došlo je do značajnog smanjenja rizika od smrti od raka dojke od 66%.
„Žene koje su bile na svih pet prethodnih mamografskih pregleda pre postavljanja dijagnoze raka dojke imale su skoro tri puta manje šanse da umru od raka dojke u poređenju sa ženama koje nisu bile na pregledu, a svaki dodatni pregled od pet prethodnih pregleda davao je aditiv. zaštitni efekat protiv umiranja od raka dojke“, rekao je dr Smit.
Istraživači su naglasili da objekti za snimanje treba da imaju prioritet dovođenje pacijenata na skrining što je pre moguće. Ovo je posebno važno kada žene moraju da otkažu svoje sastanke. Ustanove bi trebalo da odlože ove mamografije za skrining za sledeći najraniji dostupni pregled.
„Ovi nalazi pokazuju da je pridržavanje redovnog mamografskog skrininga najbolje osiguranje koje žena ima od dijagnoze uznapredovalog raka dojke koji bi mogao biti opasan po život“, rekao je dr Smit.