Menopauza označava značajnu tranziciju za žene, ali razumevanje njenog prethodnika, perimenopauze i njenih simptoma može biti složeno.
Dr Stephanie Faubion, direktor Centra za zdravlje žena Mejo klinike i medicinski direktor Udruženja menopauze, kaže da doživljavanje perimenopauze i menopauze može biti zbunjujuće za neke. Ona kaže da ne samo pacijentima može biti zbunjujuće, već i zdravstveni radnici, zbog nedostatka obuke u upravljanju menopauzom.
„Menopauza se definiše tako što nema menstrualnog ciklusa godinu dana“, kaže dr Faubion.
Ona kaže da žene neće znati da su ušle u menopauzu sve dok ne dožive celu godinu bez menstruacije.
„Perimenopauza je vreme koje vodi do toga, a za mnoge žene može trajati dugo – moguće je šest do 10 godina“, kaže dr Faubion.
Tada možete doživeti neredovne menstruacije i niz simptoma, uključujući talase vrućine, noćno znojenje, probleme sa spavanjem i promene raspoloženja.
Doktorka Faubion kaže da žene mogu iskusiti „seksualne simptome, slabu seksualnu želju, suvoću vagine, bol tokom seksualne aktivnosti“.
Ona kaže da postoji nedostatak obrazovanja i resursa za žene u vezi sa menopauzom. Za to postoje neki razlozi.
„Jedna je da se menopauza može desiti u različitim godinama za žene. Tako da se sve posle 45 godina smatra normalnim za menopauzu“, kaže dr Faubion.
A perimenopauza može početi već u 35.
„Uopšteno govoreći, žene to ne čuju od svojih lekara, što je problematično jer, dok neke žene možda nemaju simptome u menopauzi, mnoge žene zapravo imaju spisak simptoma, a ponekad su veoma zbunjujuće da ih sortiraju. napolje“, kaže dr Faubion.